Van'da hastaneler doldu taştı: Tek silahımız aşı

Van'da pandemi hastanelerinde doluluk oranı yüzde 90'a ulaştığını belirten Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, salgınla mücadelende tek silahın aşı olduğuna vurgu yaptı.

Van'da hastaneler doldu taştı: Tek silahımız aşı

Bağışıklamanın sağlanmaması nedeniyle vaka sayılarının her geçen gün arttığını belirten Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, kentte salgınla mücadele verdikleri mücadeleyi ve aşılama çalışmalarındaki son durumu değerlendirdi.

Sağlık kurumlarındaki yoğunluğun ve bakanlığın paylaştığı verilerin kentin durumunu gözler önüne serdiğine dikkati çeken Yaviç, vakalarının artmasında delta varyantının etkili olduğunu belirtti. Pandeminin önlenmesi için toplumsal bağışıklamanın sağlanması gerektiğini dile getiren Yaviç, “Daha önce 100 binde 30 olan vaka sayıları bugün 100 binde 200’leri geçmiş durumda” dedi.

Salgında dördüncü pik döneminin yaşandığını belirten Yaviç, kalabalık mekanlarda çalışma, epidemiyolojik verilerin ciddiye alınmaması, filyasyon çalışmalarında temaslıların tespit edilememesinin, ekonomik olarak halkın desteklenmemesinin bu artışta etken olduğunu söyledi.

Yaviç, şöyle devam etti: “Hastanedeki vakalara baktığımızda birçoğunun aşısız kişilerden oluştuğunu görüyoruz. Bu anlamda toplumda yeterli bir bilgilendirmenin yapılamadığını görüyoruz. Aşı konusunda sahada ciddi bir güvensizlik var. Sağlık Bakanlığı’nın dönem dönem uyguladığı politikaların topluma yaratığı bir güvensizlik var. Sağlık Bakanlığı dışında diğer sağlık meslek örgütlerinin, bilim çevrelerinin sürece dahil edilmemesi toplumda ciddi bir güven eksikliği yaratığını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra toplumda çok ciddi bir bilgi kirliliği de var.”

Kentteki pandemi hastanelerindeki doluluk oranı yüzde 90’lara ulaşırken, yoğun bakım servislerindeki doluluk oranları ise yüzde 60-70 civarında.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER