Van'ın içme suyu sağlıksız mı? VASKİ Müdürü açıkladı

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren VASKİ son günlerde ortaya çıkan ve iddia edilen “içme sularından kaynaklık hastalık oluşuyor” söylemlerine açıklık getirdi.

Van'ın içme suyu sağlıksız mı? VASKİ Müdürü açıkladı

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) son günlerde ortaya çıkan ve iddia edilen “içme sularından kaynaklık hastalık oluşuyor” söylemlerine açıklık getirdi.

VASKİ Hizmet binasında kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelen Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Cem Ülker Kaplan açıklamalarda bulundu. Kaplanın en önemli gündem maddesi içme suyu oldu. Son zamanlarda ortaya çıkan içme suyunun ishal ettiği haberlerine açıklık getiren Ülker Kaplan, Van’ın içme suyunun sağlık olduğunu söyledi.

GENEL MÜDÜR BASINLA BİR ARAYA GELDİ

Kaplan toplantıda ilk olarak şunları söyledi: “Bayram sonrası yoğun bir şekilde işe başladık. Bugün açıklama yapmamızın sebebini sizlere söylemek isterim. VASKİ olarak üzücü bir şekilde son bir hafta içerisinde bazı haber sitelerinde ve akabinde sosyal medyada özellikle, VASKİ tarafından sağlanan insani amaçlı sağlayan suyunun ishal ve kusma gibi hastalıklara neden olduğu iddiaları ortaya atıldı. Sizlerde bunlardan haberdarsınız. Bizde bu konuyla alakalı bilgilendirme amaçlı sizler bir araya geldik.”

KAPLAN: VAN’IN İÇME SUYU KAYNAK SUYUDUR

Van’ın içme suyunun kaynak suyu olduğunu ifade eden Genel Müdür Kaplan arıtılmasına gerek olmadığını söyledi. Kaplan, “Van merkeze su sağlayan şebeke hatlarımız Gürpınar ilçesindeki Bejingir Su Kaynağından çıkan su kapalı bir şekilde Şabaniye su depomuza gelmektedir. Burada hem gaz hem de sıvı klorlar ile suyumuz klorlanmaktadır. Bazıları cazibeli olarak şehrin aşağı kısımlarına diğerleri de şehrin yukarı kısımlarındaki diğer su depolarımıza aktarılmaktadır. Yani burada anlatmak istediğim şey şudur: Van’ın içme suyu bir kaynak suyudur. Bu nedenle herhangi bir arıtmadan geçirilmesine gerek yoktur. Çünkü kaynak da sürekli olarak kontrol altındadır. Depolarımızda klorlama sistemi yapılarak arıtma sağlanmaktadır.” Dedi.

“DENETİMİ SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ YAPAR”

İçme suyu denetimlerinin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirten Kapan şunları söyledi: “Şebek içme suyu ile ilgili sürekli olarak kontroller yapılmaktadır. Bunun kontrol yetkisi de belediyemiz ve VASKİ’miz de değil, İl Sağlık Müdürlüğümüzdedir. Bu 17.02.2005 tarih 25730 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelikle’ belirlenmiştir. Bunu belirleyen de belediyeler değil. Sağlık Bakanlığı tarafından içme suyu ve insani tüketim amaçlı suların kontrol yetkisi Sağlık Bakanlığındadır. Bizim müdahalemiz dışında sık aralıklarla bizden bağımsız olarak İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerine giden şikayetler ve normal rutin denetimler ile içme suları denetlenmektedir. Bu bizden bağımsız bir şekilde yapılmaktadır.”

KAPLAN: İÇME SULARINDA HASTALIK YOK

Yapılan testleri açıklayan Kaplan, “Şimdi size Haziran ve Temmuz ayında içme suyu ile alakalı yapılmış test sonuçlarını paylaşmak isterim. Bu testler Halk Sağlı Laboratuvarları tarafından yapılmıştır. Bu test sonuçlarına göre; Bizim içme sularımızda her hangi bir hastalık yapacak mikrobiyolojik bir belirti yoktur. Bu da test edilmiş ve raporları bizlere gönderilmiştir. Bu da gizli bir şey değildir, istediğiniz zaman bu raporlara ulaşabilirsiniz.” Şeklinde konuştu.

“DİĞER ŞEHİRLERDE DE AYNI HASTALIK VAR”

VASKİ olarak yaptıkları bir çalışmayı da anlatan Genel Müdür Kaplan şöyle konuştu: “Bizim yapmış olduğumuz bir çalışmayı da size anlatayım. Şikayetçi olan birkaç vatandaşımız ile görüşme yaptık. Neyden dolayı şikayetçisiniz dediğimizde çocuğumuz ishal oldu dediler. Peki, hangi hastaneye gittiğiniz dediğimizde bize hastane ismi verdiler. Hastanede gittiği doktor ile görüştüğümüzde, hastalığın içme suyundan mı kaynaklandığını sorduğumuzda da öyle bir durum yok dedi. Daha sonra detaylı bir araştırma yaptığımızda, hem şehrimizde hem diğer şehirlerde havaların ısınmasıyla birlikte, insanların sokağa çıktığını, çimlerde oturduğunu, yıkamadan meyveleri ağaçtan koparıp yediğini hatta musluktan ağızlarını dayayarak su içtiklerinde mikrobun bulaştığını gözlemedik. Bir kez daha belirtmek isterim. Hiçbir hastanede doktorlar ‘sudan hasta oldunuz’ gibi bir söylem kullanmamıştır.”

“VASKİ GERÇEKTEN BİR BAŞARI HİKAYESİDİR”

VASKİ olarak 2 yıldır büyük işlere imza attıklarını sözlerine ekleyen Kaplan, “Van Gölü kirliliği için hayata geçirdiğimiz arıtma tesisi önemli işler yapıyor. Ben daha öncede de kurum için şu sloganı paylaşmıştım. VASKİ gerçekten bir başarı hikayesidir. VASKİ’nin Van gözbebeği bir kurumu olması için elimden geleni yapacağım. Bu tür algı siyasetleri ile ilimiz yok. Bizim VASKİ olarak daha çok işimiz var. İlçelerde yapmamız gereken işler var. 2021 yılı VASKİ’nin yatırım yılı olacaktır. Bunları da sizlere yine paylaşacağız. Şu detayı da anlatmak isterim. Her yılın yaz aylarında yaşanan su sorununa bu sene son verdik. Yaz aylarında su sorunu artık yaşanmayacak. Son olarak yine belirtmek isterim; Suyumuzda herhangi bir şekilde hastalık yapacak bir mikrop yoktur. Bunu da Sağlık İl Müdürlüğü tespit etmiştir ve biz bildirmiştir.” İfadelerini kullandı. GuncelVan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yukarı toki
Yukarı toki - 2 ay Önce

Müdürüm yanlış anlamayın yada anlayın içme sularının icilir olmadığını sende biliyorsun illa sosyal medyada sizi ifşa mi edelim 6 sene öncesine kadar bı sıkıntı yoktu maşAllah şimdi herkes hasta siz namaz kiliyorsaniz aldığınız vebalide bı düşünün gelin size bir bardak su ikram edelim akşama ne hale geliyorsunuz

Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Gerçekten siz yalan söylüyorsunuz birde çıkmış bizim sularımız temiz diyor aldığınız para size haram olsun

Vatan sever
Vatan sever - 2 ay Önce

İshal kusma gibi hastalık sudan kaynaklı seni müdür diye atayanda hata var memlekette adam kalmadı vaskinin başına seni getimişler senin içtiğin su özel cam bardağın içinde olan su sana birşey olmaz müdür beg

Vanlı Kd.
Vanlı Kd. - 2 ay Önce

Eskiden liyakatlı bilgili işin ehli Kişiler yönetici olur yönettikleri işin hakkını verirlerdi ,şimdi maalesef liyakatsizlerin yönetebilemedikleri bir anlayış hüküm sürmekte,yazık

SIRADAKİ HABER