HDP'li Sancar'dan MHP Liderine Yanıt

Mithat Sancar’dan ‘HDP’nin kapatılması acildir, hayatidir’ diyen Bahçeli’ye yanıt

HDP'li Sancar'dan MHP Liderine Yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu. Sancar, MHP lideri Bahçeli’nin HDP’yi kapatma çağrısına, “Bizi kapatma çabası onları daha da küçültecek bizleri daha da büyütecektir. Korkmaya devam etsinler.

HDP umutla, inançla, kararlılıkla yürüyor. Büyüyerek bu yolu yürümeye devam edecek. Ve eninde sonunda çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacak. Bunu böyle bilsinler” diye yanıt verdi.

Sancar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ana dili bir halkın varlığı ve onurudur. Bugünlerde kampanya yürütülmektedir. Bu kampanyanın başlangıcını Diyarbakır’da 9 Kürt siyasi partisi ile çeşitli girişimler, platformlar ve sivil toplum örgütleriyle birlikte verdik. Kürtçe resmi dil olarak kabul edilsin, Kürtçe eğitim dili olarak kabul edilsin. Hangi halk grubundan olursa olsun bu kampanyaya imza vermesi sadece bir dayanışma gereği değil aynı zamanda bir insanlık görevidir. Kürt halkının ana dilinin resmi dil ve eğitimde kullanılacak dili olarak kabulü için başlatılan kampanyaya destek vermeye bir kez daha çağırıyorum bütün halkımızı.”

Sancar’dan iktidara ‘Özhaseki’ çağrısı: Tartın, biçin hangi sözlerle savunacaksanız savunun, savunmuyorsanız özür dileyin

(AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki’nin “Lanet olsun oylarına, onların oylarının Allah belasını versin” sözlerine sert tepki) Özrü kabahatinden büyük. Aşırı olmasa sorun yok öyle mi? Biz sadece HDP’nin yönetimini burada hedef alıyoruz diyorlardı. Baktılar bunun inandırıcı bir tarafı yok. Bu yolla belki kitlemizi sindirebileceklerini sandılar. Baktılar o da yokç Öfkeleri öyle büyüdü ki, artık dillerinin ayarı da kalmadı. Dillerinin ayartı kaçmadı arkadaşlar zihinlerinin altındaki dillerine vurdu. Düşmanlık HDP’ye değildir, düşmanlık Kürt halkınadır. Bunların düşman olduğu şey sadece HDP bir parti olarak HDP değildir bir halk olarak Kürtlerdir ve Kürtlerle birlikte halkların mücadelesini yürüten herkestir. Tartın biçin hangi sözlerle savunacaksanız çıkın savunun savunmuyorsanız çıkın halktan ve bizlerden özür dileyin.

“O tuzağa düşmeyeceğiz, asla nefret dilini kullanmayacağız”

Bu iktidarın düşmanlık politikalarıyla varmak istediği yerin farkındayız. O tuzağa düşmeyeceğiz. Asla nefret dilini kullanmayacağız, asla düşmanlaştırma politikalarına pirim vermeyeceğiz.

HDP’yi siyasetin dışına itmeye çalışıyorlar. Çünkü HDP onların oyunlarına kale suru gibi engel olmaya devam ediyor.

Demokrasiden yana derdi olan herkese sesleniyoruz, bir araya gelmek için herkes ortak paydalarda çaba harcamayı sürdürsün, biz hazırız.

Bizim arayışımız bizim imdadımıza yetişin çağrısı değildir. Biz direnmeyi de biliriz bedel ödemeyi de zaten bu yola çıkarken göze aldık. Bizim meselemiz bu ülkenin geleceğidir. Bizim meselemiz bu ülkede adilce, hakça, onurluca, özgürce bir yaşam kurma mücadelesidir. HDP’ye saldırılar işte bu umuda, bu hedefe yönelik saldırılardır. O nedenle birlikte olalım diyoruz. O nedenle demokrasiden yana derdi olan herkese her imkanda sesleniyoruz, bir araya gelmek için herkes ortak paydalarda çaba harcamayı sürdürsün. Biz hazırız.

Bu konuda demokrasiden yana bir zerre derdi olan, adalet isteği olan, barış isteği olan herkesle bir araya gelmeye hazırız. Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Görevlerimizi demokrasi, barış, emek için en son noktaya kadar yerine getirmeye hazırız. Bunu herkes böyle anlasın lütfen. Arayışımız bu karanlık gidişata, bu zulüm yönetimine hep birlikte dur deme arayışıdır. O nedenle bizim isteğimiz halkın bütün toplumun bütün halkların refah içinde yaşayacağı geleceğin yolunu açma çabasıdır. En geniş demokrasi blogunu oluşturmak bizim temel hedeflerimizdendir. “

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlıı
Vanlıı - 2 ay Önce

Sonuna kadar HDP

Haci osman
Haci osman - 2 ay Önce

Konusunca sadece nefret kin insanlik bitmis sevgi yok merhamet yok kendini üstun irk görme kibir evlat sevgisi yasamamis aile kavrami gormemis ne beklenir

Hafiziye
Hafiziye - 2 ay Önce

Sadece kin nefret Allah islah etsin diyecem ama imkani yok ölumde varrr devlet

Devran
Devran - 2 ay Önce

İns baraj altinda kalacak başka partinin romurku olmuş bir parti bitmeye mahkumdur bence ayzeymir olmus tadavi şart

Vanli.
Vanli. - 2 ay Önce

Sayin baskan siz dik durun arkanizda millet var bakmayin bahceli gibi yagdanlik gibi yag ceken okeydeki yancilar gibi yancilik yapan tekcilik yapan fasitler gibi olan kisinin sozlerine kendiisnde yetki yok ne bos konusuyor akpye yaranmaya calisiyor dediklerini yaptiklari icin .bide daha onceki akp ile ilgisi soyledikleri sozlere bakim simdikilere bakin nekadar donek firildak oldugunuda gorursunuz onun

SIRADAKİ HABER