banner97

Seçim Barajında Flaş Değişiklik!

Seçim yasaları için değişiklikleri için kuruSeçim yasaları için değişiklikleri için kurulan komisyon, alternatif bir taslak hazırladı.lan komisyon, alternatif bir taslak hazırladı.

Seçim Barajında Flaş Değişiklik!

VanHaber - Hazırlık aşamasında yapılan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları ile tekrar gündeme gelen yeni seçim sisteminde tartışmalar ile taslakta yer alan öneriler ortaya çıktı.
 

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin açıklamalarında konuyla ilgili şu ifadeler yer almıştı: “Seçim Kanunlarında gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Ülke seçim barajı makul düzeye indirilmeli ve siyasi partilerin ittifak kurması halinde de uygulanmalıdır. Mahalli idareler seçim sistemi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uygun hale getirilmelidir. Milletvekili adaylığı ve belediye başkan adaylığı şartları gözden geçirilmelidir. Muhtarlık seçimlerinde adaylık şartları ve süreci yasal düzenlemeye kavuşturulmalıdır.” İşte siyasi partiler ve seçim yasasına ilişkin hazırlanan taslağa ilişkin ayrıntılar:

BARAJ TARTIŞMASI Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre taslakta barajın kaldırılması, yüzde 5 ya da yüzde 7’ye indirilmesi yönünde üç alternatif bulunuyor. En yakın ihtimal ise yüzde 7 olarak görülüyor. Bu süreçte ittifakların yapısı, seçime katılma şekilleri de tartışmaya açıldı. İttifaklar için özel bir baraj uygulanması da çalışmalarından başladığından bu yana gündemde olan konulardan biri. Bu konuda iki alternatif bulunuyor. Bunlardan ilki ittifak içinde de baraj uygulanması. Bu durumda ittifakta yer alan her parti ülke barajı ya da yapılacak düzenleme ile getirilecek ittifak barajı kadar oy almak zorunda olacak. Belirlenen barajı geçemeyen parti ittifak da yapsa milletvekili çıkartamayacak.

KADEMELİ BARAJ İkinci alternatif ise barajın ittifakta yer alan parti sayısına göre kademeli şekilde artması. Örneğin iki parti için baraj yüzde 10 ise üç parti için yüzde 12, dört parti için yüzde 14 olacak. Küçük partiler için de kamuoyunda Türkiye milletvekilliği olarak bilinen modele geri dönülecek. Belli sayıda milletvekili seçim çevrelerine dağıtılmayıp bunun için ayrılacak. Partiler aldıkları oylara göre Türkiye barajına gerek kalmadan bu kontenjandan milletvekili çıkartıp parlamentoda temsil edilebilecek.

SEÇİM SİSTEMİ 3 alternatif bulunuyor. Dar, daraltılmış bölge ve mevcut sistemle devam edip 18’den fazla milletvekili çıkartan illerin 10’ar milletvekili olacak şekilde seçim bölgelerine ayrılması. Dar bölgede her seçim çevresinden bir milletvekili seçilecek. Daraltılmış bölge için de her bölgede 5-6-7 milletvekili çıkması gibi alternatifler bulunuyor. Ancak en güçlü ve hayata geçirilme olasılığı en yüksek alternatif büyük şehirlerdeki seçim bölgelerinin sayısının arttırılması.

SEÇİME KATILMA ŞARTLARI Milletvekili transferi gibi demokrasi dışı yöntemlerle yeni kurulan partilerin seçime girmesinin önüne geçmek için de çalışma yapıldı. Buradaki alternatifler, “seçime 6 ay süre kalan partilerin belli oranda örgütlenme kriterinin kaldırılması”, “seçime girme kriterleri arasından grup kurmanın çıkartılması, “grupların seçimden sonra oluşması ve daha sonra yeni kurulan partilere 20’nin üzerinde milletvekili olsa bile grup hakkı verilmemesi” olarak sıralanıyor.

İÇTÜZÜK VE SİYASİ ETİK TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bütçe görüşmeleri sırasında ve geçen günlerde İç Tüzük’ün değiştirilmesi gerektiğinin altını çizmiş ve partilere bu konuda çağrı yapacağı mesajı vermişti. Siyasi etik komisyonu kurulması konusunda da hazırlık yapıldığı ve önümüzdeki haftalarda konunun gündeme taşınabileceği belirtiliyor.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Demokrasi
Demokrasi - 7 ay Önce

Yakında ülke diye bir şey kalmiyacak çekin artık elinizi bu ülkeden bitirdiniz

vanlııı
vanlııı - 7 ay Önce

MHP yok hükmündedirr memlekete sinek kadar faydası yokturr boş beleş bir partidirr bir kürt olarak asla ve asla MHP VE AKPYE OY VERMEM ÖLENE KADAR HDP.

Mahoni
Mahoni - 7 ay Önce

Yalaka ayakcı mafya babaları katillerin partisi akp nin ortağı baktıki barajı aşamıyor barajı düşürüyor yalaka

SIRADAKİ HABER