Yeşil Enerji Tarifesi Nedir?

Türkiye’de elektrik üretimi pek çok farklı yolla sağlanıyor.

Yeşil Enerji Tarifesi Nedir?

Bunlardan bazıları yeşil enerji olarak tabir edilen çevre dostu enerji üretim kaynaklarıdır. Genel bir değerlendirme yapılması gerekirse enerji üretiminde rol alan kaynaklar ve oranları şöyledir:

  • Hidrolik enerji: % 14
  • Doğalgaz: % 2
  • Kömür: % 4
  • Linyit: % 50
  • Güneş enerjisi: % 2
  • Jeotermal: % 3
  • Odun: % 8

Bilindiği gibi ülkemizde enerji ihtiyacının % 60 gibi büyük bir bölümünün karşılandığı doğalgaz ile petrol dışarıdan satın alınıyor. Oysa tamamen yerli üretime geçmek ve üstelik bunun doğa dostu bir enerji üretimi olmasını sağlamak gibi bir seçenek de var. Bu seçenek yeşil enerji kaynaklarıdır. Öncelikle yeşil enerji kaynaklarının rüzgar, su, güneş gibi tamamen yenilenebilir olan ve doğa dostu olmasıyla da önem taşıyan enerji kaynakları olduğunu belirtmeliyiz. Bu enerji kaynaklarının kullanılması, doğaya karbon salınımı yapılmaması anlamına geliyor. Yenilenebilir ve aynı zamanda doğa dostu olan enerjinin teşvik edilmesi, kullanımının yaygınlaştırılması için hayata geçirilen tarife ise yeşil tarife olarak adlandırılıyor.

Ağustos ayında hayata geçirilen alt yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte yeşil enerji tarifesi de enerji şirketleri tarafından sunulmaya başlandı. Böylelikle elektrik kullanıcıları kendi elektriklerinin kaynağını rahatlıkla belirleyebilecekler ve seçimlerini de % 100 doğa dostu olan yeşil enerji kaynaklarından yana yapabilecekler. Kısaca YETA olarak adlandırılan bu tarife yeşil tarife ya da yenilenebilir tarife gibi isimlerle anılıyor.

Öncelikle yeşil tarifeye geçmek ilgili herhangi bir zorunluluğun bulunmadığını belirtmeliyiz. Tamamen gönüllü olarak bu tarifeye geçilebilir. EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 1 Ağustos’tan itibaren başlattığı yeşil tarife uygulamasına dileyen herkesin geçebileceğinin altını çizelim. Kullanıcılar bu tarifeye geçmek istediklerine dair ilgili belgeyi hazırlayarak tedarikçi şirketlerine iletebilir.

Eğer siz de enerji kaynakları, mevcut elektrik tarifesi seçenekleri gibi konularda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz en doğru rotanın Enerjisa internet sitesi olduğunu belirtmeliyiz. Bu siteye tıkladığınızda her türlü sorunun en güncel yanıtları karşınıza çıkıyor. Bu sayede kullandığınız enerjinin tarife değişikliğine ihtiyacının olup olmadığını ya da yeşil enerji tarifesine nasıl geçilmesi gerektiği gibi konularda da bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2022, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER