(VAN) GLOOB adlı sosyal medya platformu tarafından yapay zekâya ‘ Şehirler bir film olsaydı ne olurdu?’ diye soruldu. Buna göre yapay zekâ 81 ilin film haritasını çıkardı.

555-1

Van Bir Film Olsaydı Ne Olurdu?

Bu çalışma sonucunda Van için önerilen film, Western dalında The Revenant oldu. Diriliş, Alejandro G. Iñárritu'nun yönettiği 2015 yapımı Amerikan Western aksiyon drama filmidir Mark L. Smith ve Iñárritu'nun senaryosu kısmen, sınır muhafızı Hugh Glass'ın 1823'teki deneyimlerini anlatan ve 1915 tarihli Hugh Glass'ın Şarkısı şiirine dayanan Michael Punke'nin 2002 tarihli romanı Diriliş'e dayanmaktadır.

Filmde Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy rol almaktadır . [6] Film, Man in the Wilderness (1971) filminin yeniden çevrimi olarak kabul edilir [7] .

Ağustos 2001'de Akiva Goldsman Punke'nin el yazmasını satın aldı. Iñárritu Ağustos 2011'de The Revenant'ı yönetmeyi kabul etti ; Nisan 2014'te, diğer projeler nedeniyle yaşanan birkaç gecikmeden sonra Iñárritu üzerinde çalışmaya başladığını ve DiCaprio'nun başrolde olduğunu doğruladı. Ana çekimler Ekim 2014'te başladı. Mekan ve ekip endişeleri prodüksiyonu Mayıs'tan Ağustos 2015'e erteledi.

The Revenant, 16 Aralık 2015'te Los Angeles, Kaliforniya'daki TCL Chinese Theatre'da prömiyer yaptı. 25 Aralık'ta sınırlı sayıda, 8 Ocak 2016'da ise geniş çapta gösterime girdi. Dünya çapında 533 milyon dolar hasılat elde ederek gişe rekorları kıran bir film oldu. Özellikle DiCaprio ve Hardy, Iñárritu'nun yönetmenliği ve Lubezki'nin görüntü yönetmenliği için performanslar övgüyle olumlu eleştiriler aldı; ancak bazı eleştiriler filmin süresine gitti. [8] [9] [10]

Başkanlar Anadolu Dernekler Federasyonu Şenliğine Çıkarma Yaptı Başkanlar Anadolu Dernekler Federasyonu Şenliğine Çıkarma Yaptı

Üç Altın Küre Ödülü ve her iki törende de En İyi Film dahil olmak üzere beş BAFTA Ödülü kazandı . 88. Akademi Ödülleri'nde film, En İyi Film ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Hardy) dahil olmak üzere 12 adaylık aldı. En İyi Yönetmen (Iñárritu, bu kategoride üst üste ikinci kez), En İyi Erkek Oyuncu (DiCaprio, önceki 5 adaylıktan sonra ilki) ve En İyi Görüntü Yönetmenliği ( Emmanuel Lubezki , bu kategoride üst üste üçüncü kez) dallarında Akademi Ödülleri'ni kazandı. DiCaprio ayrıca En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü , Screen Actors Guild Ödülü , BAFTA Ödülü ve Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü'nü kazandı .