Yurttaşlar, tünel ihalesini alan Ak Parti Hakkari Belediye Başkan Adayı İsmet Ölmez'e, "Hakkari’yi kurtarmak için aday oldu ama önce buradaki tüneli bitirsin” diyerek tepki gösterdi

Van-Hakkari karayolunda dün seyir halinde iken çığ düşmesi sonucu kar yığınları altında kalan bir yolcu minibüsünün içerisinde bulunan Memihan Şengülen adlı kadın hayatını kaybederken, diğer 14 yolcu sağ kurtuldu.

Yaşanan olay dikkatleri yeniden karayolunun 80’ini kilometresinde yer alan ve özellikle kış aylarında onlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan “32 virajlar" olarak bilinen 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’ne çevirdi.

Güzeldere Geçidi Tünel Projesi’nin inşaatına tam 11 yıl önce başlandı. İhalesini Ak Parti Hakkari Belediye Başkan Adayı olan İsmet Ölmez ile oğlu Van’ın Başkale İlçesinde adayı olan İskender Ertuş’un aldığı tünel projesi, aradan bunca yıl geçmesine rağmen hala bitirilemedi.

Bir türlü tamamlanmayan tünel nedeniyle karayolunda insanlar yaşamlarını yitirmeye devam ederken, 2022 yılında tünel inşaatında yaşanan çökme sonucu 2 işçi de hayatını kaybetti.

Ancak inşaatın yıllardır tamamlamamasının hesabı sorulmadığı gibi yaşanan bu ölümlerle ilgili her iki isim hakkında dava dahi açılmadı.

HER YIL ONLARCA KAZA OLUYOR

Çığ felaketi sonrası trafiğe kapanan Van-Hakkari karayolunda mahsur kalan araç sürücüleri ve yolcular, dün geceden beri yolun açılmasını bekliyor. Kilometrelerce araç kuyruğunun oluştuğu yolun ne zaman açılacağı ise bilinmiyor.

YURTTAŞLARDAN TEPKİ

6 günlük bayram bilançosu: 6 bin 184 yaralı 48 ölü 6 günlük bayram bilançosu: 6 bin 184 yaralı 48 ölü

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), ikinci bir çığ tehlikesi olduğu gerekçesiyle trafik ve karayolları ekiplerine yolun açılmaması yönünde uyarıda bulundu. Albayrak mevkiindeki kontrol noktasında araçları durdurulan yüzlerce kişi, aralarında yaşlı ve hasta bulunması nedeniyle yolun 8 kilometre ilerideki Ova Dinlenme Tesisine kadar açılmasını talep etti.

Fakat bu talepleri askeri yetkililerce kabul görmeyen yurttaşlar, bu duruma tepki gösterip maruz kaldıkları durumu “zulüm” olarak tanımladı. Soğuk havada saatlerdir bekleyen yurttaşlar, ısınmak için ateşler yaktı.

Mağduriyetlerini dile getiren yurttaşlardan Ethem Günay, “Askerler ve polisler yolu kapatmıştı. ‘Çığ düştü, yollar temizleniyor’ dediler. Gece 12.00’ye kadar bekledik sonra askerler gelip ‘Valilikten geçiş izni gelmeden geçemezsiniz.’ dediler. Bu yolda her yıl çığ düşüyor ve onlarca kaza yaşanıyor. Valilik resmen bize hakaret ediyor. Başımıza acayip bir durum getirdiler. Kızılay buraya gelip kek ve meyve suyu ile bizi telkin etti” dedi.

‘ÖNCE BURADAKİ TÜNELİ BİTİRSİN’

Kamyon şoförü Metin Koç ise, 32 viraj bölgesinin her yıl kendileri için korkulu bir rüya olmaya devam ettiğini ifade ederek, 2013 yılında başlayan tünel inşaatının halen bitmemesine tepki gösterdi.

Koç, tepkisini ise “Ak Parti’nin Hakkari Belediye Başkan Adayı İsmet Ölmez’in sahibi olduğu Ölmez İnşaat firması yıllardan beridir bu projeyi bitirmedi. Sözde Colemêrg’i kurtarmak için aday olan İsmet Ölmez önce buradaki tüneli bitirsin” sözleriyle dile getirdi.

Kaynak: MA