Dil, Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA), Destar Dergisi, Tevgera Jinen Azad (TJA), Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi  ve Van Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolaysıyla Van’ın Bahçesaray (Miks) ilçesinde bulunan Ünlü Kürt Yazar Feqiyê Teyran mezarı ziyaret edildi. 

G N Z Ms V D W M A A3 C I K

Ziyarette kitle sık sık, “Bê ziman jiyan nabe” ve “Zimanê me rûmeta me ye” sloganı atarken, “Ji bo Kurdî statu, Kurdî nasnameya me ye” pankartı açıldı.

‘KÜRTÇE VARLIĞIMIZDIR’

Burada konuşan DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eş Sözcüsü Heval Dilbahar, Kürtlerin dillerine yönelik sistematik olarak devam eden asimilasyon politikalarına karşı direndiklerini belirterek, “Kürtçe anadilimizdir, kimliğimizdir, varlığımızdır. Bundan dolayı Kürt halkı yüzyıllardır hiçbir zaman dilinden ve kültüründen vazgeçmemiştir. Her ne kadar inkârcı ve asimilasyoncu anlayış dilimizi ve kültürümüzü inkar etse de Kürt halkı hiçbir zaman bu tür baskı politikalarına boyun eğmemiştir. Dilimiz bizleri bugüne kadar getirmiştir. Kürt diline yönelik 21’inci yüzyılda çok sayıda saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılara karşı her zaman mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

DEM Parti İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi de  Feqiyê Teyran’ın Kürtçe’ye dair verdiği mücadeleyi hatırlatarak, “Fêgiye Têyran’ı bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Onun şahsında Kürt dili için mücadele eden herkesi saygı ve minnetle anıyoruz. Değerli halkımız dil yaşamdır, dil kültürdür ve dil özgürlüktür. Kürt halkı yüzyıllardır dili ve kimliği ile bugünlere gelmiştir. Bugünden sonra da bu böyle devam edecektir ”dedi.

‘ONURUMUZA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan ise Fêqiye Teyran ve mücadele arkadaşlarını anarak “Dil insanlığın onurudur. Bundan dolayı Kürt halkı için de dil onurdur. Bizler her zaman onurumuza sahip çıkacağız. Bugün ve bugünden sonra da Fêqiye Têyran’ın edebiyatı, şiirleri, hikâyeleri ile Kürt halkı içerisinde önemini koruyacaktır. Feqiyê Teyran’ı bir kez daha burada saygı ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Van DEM Parti: “Kobani Davası Her Yönüyle Hukuk Dışı ve Siyasi Bir Davadır Van DEM Parti: “Kobani Davası Her Yönüyle Hukuk Dışı ve Siyasi Bir Davadır

G N Z Ms U6 W Y A Eoz O S

Editör: Haber Merkezi