Van Özalp İlçesinde Çok Güzel Hareketler

Van’ın Özalp ilçesi Kalecik mahallesi köy meydanında kurbanlıklarını kesen köylüler  kurban kesen kesmeyen herkese eşit dağıttılar

Van Özalp İlçesinde Çok Güzel Hareketler

Nihat ÖZBAY - ÖZALP

Kurban ibadeti tüm dünyada insanları buluştururken şüphesiz Kurban Bayramı ile ilgili en güzel manzaralardan biri de Van'da fotoğraflandı.

 Özalp ilçesine bağlı Kalecik Mahallesi'nde kesilen kurbanların etlerinin tamamı bir araya toplanarak, kesen kesmeyen ayrımı yapılmadan tüm mahalleliye eşit miktarda dağıtıldı.

Kalecik Mahallesi'nde Kurban Bayramı dolayısıyla bayramın ilk günü kesilen 47 küçükbaş hayvanın eti, mahalle halkı tarafından bir taziye evinin önünde toplandı.

Kurbanlıklardan çıkan 1400 kilogram et tartıldıktan sonra kurban kesen kesmeyen ayrımı yapılmadan 2 kilogram halinde mahalledeki 75 hanede yaşayan 700  kişiye eşit miktarda paylaştırıldı.

Mahalle Muhtarı Yılmaz VanEkspres’e  yaptığı açıklamada, kurban etlerini bayram dolayısıyla ziyarete gelen vatandaşlara da dağıttıklarını söyledi.

Mahalle halkının bu uygulamadan çok memnun olduğunu anlatan sarım, şöyle konuştu:

"Biz bu geleneği 2003 yılından bu yana sürdürüyoruz. Amacımız köyümüzde birlik ve beraberliğin sağlanmasıdır. İhtiyaç sahibi ailelerin de bayramda et yemesini istiyoruz. Eti derin dondurucularda saklamak yerine ihtiyacı olan insanlara dağıtıyoruz. Kurbanı Allah için kesiyoruz, dolaplarda beklemesinin bir anlamı yok. Bu çalışmayı yaparken tüm mahalleli bize destek oluyor. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bu geleneğimizi sürdürmek istiyoruz."

Sarım, mahallelerinde geleneklere bağlı olduklarını, bayram namazını kıldıktan sonra ev ev gezip herkesin bayramını kutladıklarını ve hatırlarını sorduklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2021, 01:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER