Van ve İlçelerinde kar esareti

Van'ın Bahçesaray, Çaldıran ve Çatak ilçesinde Mayıs ayında kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.  

Van ve İlçelerinde kar esareti

Bahçesaray’da yüzlerce küçükbaş yaylada mahsur kalırken, 2 bin 500 rakımlı tendürekte sürücüler zor anlar yaşadı.

Bahçesaray’da yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeni ile çobanlar 500 küçükbaş hayvanıyla birlikte yaylada mahsur kaldı.

ÇOBANLAR ZOR ANLAR YAŞADI

Van ve çevresinde geçtiğimiz haftadan bu yana etkili olan yağış, yüksek kesimlerde kar şeklinde etkili oldu. Bahçesaray ilçesine bağlı Çatbayır Mahallesi'nin Düzbaşı mezrasında kar kalınlığı 10 santimetreye ulaşırken, mahalleye bağlı yaylaya hayvanlarını otlatmaya getiren çobanlar 500 küçükbaş hayvanla burada mahsur kaldı. Çobanlar zor anlar yaşarken, sürü ise hayvan sahiplerinin yardımıyla ağıla götürüldü.

VAN-AĞRI KARAYOLUNDA SÜRÜCÜLER ZOR ANLAR YAŞADI

Ülkenin birçok bölgesinde vatandaşlar baharı yağarken, Van ve çevre ilçelerinde kıştan kalma günler yaşanıyor. Türkiye'nin en önemli geçitlerinden biri olan ve Van ile Ağrı arasındaki ulaşımı sağlayan 2 bin 644 rakımlı Tendürek Geçidi'nde etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle sürücüler zor anlar yaşıyor. Kar yağışı özellikle geçidin yüksek kesimleri olan Somkaya ve Gülizar köyleri arasında tipiye dönüştü. Karayolları 11. Van Bölge Müdürlüğüne bağlık Erciş 115. Şube Şefliği karla mücadele ekipleri, yolda kar temizleme ve tuzlama çalışmaları başlatırken, sürücüleri zincir takmaları ve yanlarında çekme halatı bulundurmaları konusunda uyardı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 00:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER