DEM Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit Van KYK yurdunda yaşanan hijyen sorunu, yemeklerde saç, kıl ve böcek çıkması iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın cevaplaması için verilen önerge şöyle:

Üniversite öğrencilerinin birçok alanda yaşadıkları sorunlar sıklıkla gündeme gelmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtların yemekhanelerinde de birçok sorun yaşanmaktadır. Öğrenciler yemeklerin pahalı olmasından günlük menülere uyulmamasına değin birçok sorunu aktarmaktadır. Bunun yanında son yıllarda gıda zehirlenmelerinin de arttığı görülmektedir. Çünkü yemek şirketlerinin maliyetleri azaltmak amacıyla gerekli özeni göstermediği belirtilmektedir. Son olarak 15 Mayıs 2024 tahinde basına yansıyan bir haberde; KYK Van öğrenci yurdu yemekhanesinde tavuk yemeğinin içinden solucan çıktığı yer almıştır. Yurtta kalan öğrenciler bunun defalarca yaşandığını da belirtip yemeklerden böcek, kıl ve saç çıkması ile bozulmuş peynirin verildiği yönünde beyanlarda da bulunmuşlardır.

5 soruluk önerge ile meclis gündemine taşıdı.

Bu bağlamda;

Psikolog ve Aile Danışmanı Ayşenur Öner'den YKS Öncesi Önemli Öneriler Psikolog ve Aile Danışmanı Ayşenur Öner'den YKS Öncesi Önemli Öneriler

1-Van KYK öğrenci yurdunda tavuk yemeğinin içinden solucan çıkmasıyla ilgili bilginiz var mıdır? Konuyla ilgili yetkili mercilere yansıyan bir şikâyet bulunmaktadır?

2 - Van KYK öğrenci yurtlarında yemeklerden böcek, saç, kıl vb. çıkması olayının sıklıkla yaşandığı doğru mudur? Buna karşı alınan tedbirler nelerdir?

3- Van KYK Öğrenci Yurtlarında 2015 yılından önerge tarihine kadar kaç defa yemeklerden zehirlenme olayı yaşanmıştır? Bundan etkilenen öğrenci sayısı kaçtır?

4-KYK öğrenci yurtlarında bulunan yemekhanelerin denetimi hangi sıklıkla kim veya hangi birim tarafından yapılmaktadır?

5- KYKöğrenci yurtlarında bulunan yemekhaneleri işleten şirketler nasıl belirlenmektedir? Yemek menüsüne ve hijyene riayet edip etmedikleri nasıl denetlenmektedir?

Editör: İshak Kara