İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talebiyle birçok kentte başlatılan Adalet Nöbeti devam ediyor. 

VAN 

Van'da, tutsak yakınları ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) öncülüğünde başlatılan Adalet Nöbeti 76’ncı gününde sürdü. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütü binasında devam eden nöbete ziyaretler bugün de sürdü. Nöbet eylemine katılanlar, talepler kabul edilinceye kadar mücadelenin süreceğini vurguladı. 

Gün boyu ziyaretlerin olduğu eylemde, sık sık "Bijî berxwedana zindanan" sloganı atıldı. 

DİYARBAKIR

Amed’de, Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) öncülüğünde başlatılan Adalet Nöbeti, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Rêzan (Bağlar) ilçe binasında 76’ncı gününe girdi. Eylemi ziyaret edenler üzerinde Kürtçe ve Türkçe "Tecrit insanlık suçudur" yazılı önlükleri giyerek nöbetteki ailelere destek verdi. Eylemde, “Büyük Özgürlük Yürüyüşü” ve kampanyanın önemine dikkat çekilerek, başta Amed halkı olmak üzere tüm halklara mücadeleye katılma çağrısı yapıldı. 

Sık sık "Bijî berxwedana zindanan", "Be Serok jiyan nabe" ve "Jin, jiyan, azadî" sloganlarının atıldığı eylemde, alkış ve zılgıtlarla coşku devam etti.

BATMAN

Êlih’te, Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) öncülüğünde başlatılan Adalet Nöbeti 18’inci gününde DBP il binasında sürdü. Kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri gün içerisinde destek ziyaretlerinde bulundu.

Ziyaretlerde, cezaevlerindeki tutsakların açlık grevlerine dikkat çekilerek, mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı. 

MARDİN

Mêrdîn’de, Barış Anneleri ve tutsak yakınlarının sürdürdüğü eylem DBP il binasında devam etti. Stevrê (Savur) DEM Parti İlçe Örgütü’nün ziyaret ettiği eylemde, mücadele mesajı verildi. Nöbette konuşan Barış Annesi Saime Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemi başlattıklarını belirterek, “Çocuklarımızda zindanlarda açlık grevinde. Önderimizin, çocuklarımızın ve halkımızın özgürlüğünü istiyoruz. Özgürlük gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bijî berxwedana zindanan” ifadelerini kullandı. 

ADANA 

Van'da sağanak sonrası Muradiye şelalesi coştu Van'da sağanak sonrası Muradiye şelalesi coştu

Adana’da, Akdeniz Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (AATUHAY-DER) öncülüğünde başlatılan Adalet Nöbeti, dernek binasında sürdü. Nöbet eylemine, Barış Anneleri ve DEM Parti yöneticileri katıldı. Eylemin amacına değinen katılımcılar, Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü sağlanıncaya kadar mücadelenin süreceğini vurguladı.

Sık sık "Bê Serok jiyan nabe” ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganlarının atıldığı nöbet, annelerin seslendirdiği klamlarla devam etti. 

İSTANBUL 

İstanbul’da da, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) öncülüğünde başlatılan Adalet Nöbeti, 69’uncu gününde Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Küçükçekmece İlçe Örgütü binasında devam etti. Nöbetin sürdüğü salona Kürtçe ve Türkçe, “Özgür yaşamın inşası için tecridi kıralım zindanlara ses olalım” ve “Adalet için tecridi kıralım toplumsal barış için zindanlara ses olalım” pankartları asıldı. Tutsak yakınlarının Kürtçe ve Türkçe “Tecrit insanlık suçudur” yazılı beyaz önlükleri giydiği eylemde, sık sık “Bijî berxwedana zindanan” ve “Bijî Serok Apo”  sloganları atıldı.

Eylemi, DEM Parti Eyüp İlçe Eşbaşkanı Nedim Aydın,  Bitlis Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (BİTLİSKON) ve Diyarbakırlılar Derneği yöneticilerinin yanı sıra çok yurttaş ziyaret etti. Eylemde konuşan DEM Parti Eyüp İlçe Eşbaşkanı Nedim Aydın, “Eylemler dünya tarafından tanınan bir hale geldi. Ezilen tüm halklar Kürt halkının vermiş olduğu mücadeleyi örnek alıyor. Hareketimizin çalışma tarzı dünyaya örnek oluyor. Artık Kürtler bütün dünyada konuşuluyor” dedi. Daha sonra konuşan MATUHAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Şafi Erol ise, şunları belirtti: “Kürtler olarak bir ulusuz ve dilimiz, kültürümüz, coğrafyamız var. Kimliğimizle yaşamak istiyoruz. Bu nedenle Kürt halk önderi Sayın Öcalan üzerindeki bu mutlak tecridi kabul etmiyoruz. Bir çözüm olacaksa Sayın Öcalan ile olmalı.” 

Editör: İshak Kara