(VAN) Hakkari ve Van’ın bir çok ilçesinde mahalle, yayla, kırsal alan ve merada sabah saatlerinde askeri operasyon başlatıldı.

Van'ın geleceği İstanbul'da masaya yatırıldı Van'ın geleceği İstanbul'da masaya yatırıldı

Operasyonun Van-Hakkari arasında bulunan Esenyamaç (Xaşkan), Dirişkê, Lêsek ve Derav, yine Yüksekova’nın Gelîyê Dirîyan ve pinyanişi bölgesinde bulunan bağlı Sorê, Zêvkan, Xirvate, Soryan, Basan, Bilind Basan, Dêlezi, köyleri ve kırsal alanlarda olduğu belirtildi. köyleri ve kırsal alanlarda olduğu belirtildi.

Operasyon bölgelerine sabahın erken saatlerinde Hakkari ve Van ve çevre ilçelerden zırhlı araç ve helikopterlerle binlerce asker sevk edildi. 

12 YAYLA VE MERA ASKER ABLUKASINDA

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Meydan Belek, Gelîyê Zeynebê ve Gelîyê Dolan yaylalarına giden yolların askerler tarafından kapatıldığı, koyun sağmaya giden Berivanların GBT sorgulaması ardından yaylaya geçişlerine izin verildi.

Van Başkale ilçesine bağlı Lêsek köyünün Sîyane yaylası ve Gelîyê Masîro alanları, Gever’in Soryan köyüne bağlı Navşîyan, Çiyayê Morê, Sorê köyünün Şîşol, Davana Sorê yaylası Geliyê Pinyanişî alanına bağlı Kirmik, Şermerzan ve Kanîdirêj yaylarının ise askerler tarafından ablukaya alındığı ve yoğun askeri sevkiyatın yapıldığı belirtildi. 

Operasyonlarda ayrıca Sipêrêz ve Omerê dağlarının bulunduğu alanlarda gece saatlerinde Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) hareketliliği yaşanıyor.