Van'da 2016 ile 2019 tarihleri arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP), iki dönem üst üste kayyım atanmasına rağmen 31 Mart Yerel Seçimlerinde DEM Parti Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 14 belediye kazandı. 

Musa Anter parkı doldu taştı

Van zaferini kutlamak için Musa Anter parkında şölen düzenleyen DEM Parti Van İl Örgütü, seçilmiş tüm eşbaşkan adaylarıyla alanda yer aldı. Büyük bir coşkuyla alana binlerce insan akın etti. DEM Parti payraklarıyla süslenen alana gelen binlerce yurttaş "Jin jiyan azadi", "Dem Demaye" sloganları attı. Musa Anter parkı doldu taştı. Yurttaşlar çevre binalardan balkon ve camlara çıkarak destek oldu. 14 belediyenin eşbaşkanları sahneye çıkarak halkı selamladı. 

KURT: ZAFER SOKAKTA KAZANILIR

Gülşen Kurt, 14 belediyenin 14 alarak tarih yazdıklarını vurguladı. "Aylardır bu sokaklarda mahallerede çalıştık ve halkımızla kayyum gaspından kurtulduk. Zafer sokakta kazanılır. Büyük zaferimizi Bekir Kaya, Gültan Kışanak'a tüm tutsaklarımıza adıyoruz. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve binlerce tutsağa bu zaferi ilan ediyoruz" dedi. Kürt sorunu demokratik yollarla çözülene kadar mücadelenin süreceğini söyledi. Kurt, "Halkımıza hizmet etmek için geliyoruz. Belediyelerin tüm kapıları size açıktır" dedi. 

OKAY: BU ZAFER ANNENİZİN AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR

Van Büyükşehir Belediyesi’nde daire başkanları netleşti! İşte o isimler Van Büyükşehir Belediyesi’nde daire başkanları netleşti! İşte o isimler

DBP Eşbaşkanı Harun Okay ise, "Direne direne bu günlere geldik. Direne direne zindandaki tüm yoldaşlarımızı alıncaya kadar durmayacağız. Bu zafer annenizin ak sütü gibi helaldir. Sandıktan çıkan sonuç bu halkın ne kadar barış adalet ve demokrasi istediğini kanıtladı" şeklinde konuştu. 

ŞEDAL: ZAFERİ BEKİR KAYA'YA ADIYORUM

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal, " Bu başarı kadınların annelerin gençlerindir. Başta söylemiştik, 14'te 14 yapacağız dedik. Siz ne yaptınız tarih yazdınız. Bu müjdeyi Bekir Kaya'nın doğum gününde bu müjdeyi ona hediye ediyoruz. Rojbin Çetin'e Gültan Kışanak'a hediye ediyoruz. Bizler bu günden sonra kentimizi kayyumlardan temizleyeceğiz" şeklinde konuştu. 

ZEYDAN: BARIŞIN ÖNÜNÜ AÇIN

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, tüm Van halkına teşekkür etti. Zeydan şöyle konuştu: "Başkale'ye Gürpınar, Çatak'A, Bahçesaray'a, Gevaş, Erciş'e Çaldıran, Muradiye ye Özalp Saray'a Edremit, Tuşba'ya İpekyolu'ana Van selam gönderiyoruz. 14 14 yapacağız dedik. Tarih yazdınız tarih. iki dönemdir iradenizi gasp eden AKP li kayyumlarına akbabalar gibi çöken kayyumlara ders verdiniz. Bu sonuçlar bu meydan asla bir daha AKP'li kayyumlara fırsat vermeyecektir. Bekir Kaya"nın onurunu korudunuz. Sizler Selahattin Demirtaş'ın onurunu korudunuz. 125 gündür açlık grevinde olan siyasi tutsakların onurunu korudunuz. Toplumsal barışın önünü açacığz dedik. Türkiye'nin dört bir yanında çıkan irade barışın yolunu gösteriyor. İktidara çağrımızdır; toplumsal barışın önünü açın. Allah bin kere sizden razı olsun. Bu seçimin kaybedeni olmayacak dedik. Van'dan demokratik hakkını kullanan herkesin biriken sorunlarını el birliğiyle çözeceğiz. İmardan ulaşıma kadar derin yoksulluğa kadar tüm sorunları el birliğiyle çözeceğiz. Kimse yatağa aç girmeyecek. Gençlerimize iş imkanı sunacağız. Bu başarı yoldaşlarımızın başarısıdır. İradenizi canımız uğruna koruyacağız."

Editör: İshak Kara