Van Büyükşehir’in Yol Yapım Ekipleri Yol Kalitesini Yükseltmeye Devam Ediyor Van Büyükşehir’in Yol Yapım Ekipleri Yol Kalitesini Yükseltmeye Devam Ediyor

Arsisa Dil, Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA), Destar Dergisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Van Emek ve Demokrasi Platformu, Kürt Dil Bayramı programı yürüyüş düzenledi.

DEM Parti binasından ARSİSA'ya kadar yapılan yürüyüşte, "Bê ziman jiyan nabe" ve "Zimanê me rûmeta me ye" sloganları atıldı.

Yürüyüşte "Zimanê min welatê min e" ve "Kurdî nasmeya me ye" dövizleri açan kadınlar, açıklama yapacakları ARSİSA binası önüne Kürtçe şarkılar seslendirdi.

ARSİSA yöneticisi Evindar Akbulut, "Kürt dili, Kürtlerin varlığı, kimliği, onur ve ulusal kimliğidir. Kürt birliğinin çatısıdır. Kürt dilinin özgürlüğü, Kürt ulusunun kurtuluşunun ve özgürlüğünün temel kaynağıdır. Bu bilinçle Kürt halkı, Kürt dilinin korunması ve geliştirilmesi için her zaman yoğun çaba harcamıştır. Kürt kadınları ve anneleri, Kürt direnişçi ve öncüleri tüm baskılara ve zorluklara karşı mücadelelerini sürdürdüler" ifadelerini kullandı.

Akbulut, "Kadın yaşamın temel kurucusu olduğu gibi dilin de temel kurucusudur. Nasıl ki ilk direnişçiler ve devrimciler kadınsa, direniş ve dil devrimcileri de kadındır" diye kaydetti.

DİL SEMPOZYUMU DÜZENLENECEK

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Van'da Kürtçeye dair 2 günlük bir sempozyum düzenleyecek.

18-19 Mayıs'ta düzenlenecek sempozyumda, "politika, planlama, eğitim ve hukuki statü" konuları ele alınacak. Çok sayıda konuk davetlinin katılacağı sempozyum, Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda yapılacak.

Sempozyuma ilişkin bilgi veren Eğitim Sen Van Şubesi Kürtçe Dil Komisyonu Sözcüsü Lokman Babat, Kürtçenin resmi dil olması gerektiğini vurguladı. Babat, "Etkinliğe Kafkasya, İspanya ve Türkiye’den de konuklar katılacak.

Sempozyumda Kürtçeye yönelik politikalar ve planlamalar, Kürtçenin önemi ve Türkiye’de resmi dil olmasına ilişkin neler yapılması gerektiği üzerine konuşacağız" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi