Necdet Takva, Van'ın sorunları Bakan Ali Yerlikaya'ya iletti Necdet Takva, Van'ın sorunları Bakan Ali Yerlikaya'ya iletti

(VAN) Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran ayı 2. birleşimi, Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan başkanlığında Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal’ın da katıldığı Haziran ayı 2’inci Meclis toplantısı 29’uncu birleşiminde önemli kararlar alındı. 

Van Bilgi Evleri Projesi Meclise sunuldu
Mecliste Akıllı Kent ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu tarafından hazırlanan rapor okunarak, komisyon tarafından yapılan çalışmalarda Van Bilgi Evleri Projesinin hayata geçirilmesi için öneriler sunuldu. Projenin gerekliliği, kapsamı ve işleyişi ile ilgili detaylı bilgi verilen raporda, bu girişimin eğitimden sanata, sağlıktan teknolojiye kadar geniş bir yelpazede hizmetler sunacağı belirtildi. Çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlıları kapsayacak şekilde ele alınan ve her bir bireyin yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen projenin Van’ı sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan canlandırmayı amaçladığı belirtildi. Raporun gereğinin yapılması ve ilgili birimlere havalesi oy birliği ile kabul edildi.

Sosyal hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan raporda ise kentimizde genç nüfusun iş bulmakta zorlandığı ve iş bulanların ise asgari ücretin altında çalıştırıldığı tespit edilerek, kentte yapılacak tarım, hayvancılık ve turizm alanındaki çalışmaların önemi vurgulandı. Ayrıca komisyona aşevi, çocuk kreşi ve refakatçi misafirhanesi üzerinde çalışma yapması için yetki verilmesi de oybirliği ile kabul edildi.  

Özalp Yolu üzerindeki vahşi depolama alanına dökülen dip çamuru araştırılacak 
Ekoloji komisyonu tarafından hazırlanan ve Van Gölü’nde yapılan dip çamur çalışmalarının ele alınan raporda ise Yaşar Kemal Parkı civarında yapılan çalışmalar yerinde takip edildiği, yapılan çalışmanın göl üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlendiği ifade edilerek, gölden çıkarılan dip çamurunun Özalp Yolu üzerindeki vahşi depolama alanına döküldüğü tespit edildi. Buraya dökülen dip çamurunun çevre ekosistemi açısından zararlı olup olmadığı konusunun komisyona havale edilmesi istenerek, bu alanda yapılacak araştırmalar için komisyona yetki verilmesi oylamaya sunularak, kabul edildi. 

Dönemeç Deltası’nda yaşananlar meclis gündeminde
Meclis gündemine taşınan önemli konulardan biri ise Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor oldu. Raporda Dönemeç Deltası’nda yaşanan balık ölümleri ve yaşanan çevre tahribatı detaylı bir şekilde anlatıldı. Edremit ve Gevaş ilçe sınırlarında bulunan Dönemeç Deltası’nda Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı ve alanında uzman kişilerce inceleme yapıldığı ve bunun sonucunda deltada yaşanan tahribat sonucu balık ölümleri ve ekosistemin ciddi anlamda tahrip edildiğinin altı çizildi. Raporda ayrıca alanın korunmasına yönelik acil eylem planı hazırlanması, bekçi kulübesi ve gözlem noktaları yapılarak, alanın koruma altına alınması, yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek bu konuda atılması gereken adımların saptanarak, bu tür olayların tekrar yaşanmaması adına bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları için komisyona yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. 

Meclis’in üçüncü oturumu ise yarın saat 15.00’te yapılacak.