DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alındığının açıklanmasının ardından gün boyu süren protestolarda 89 kişi gözaltına alındı.

Van'da 5 aydır kapalı olan yol ulaşıma açıldı Van'da 5 aydır kapalı olan yol ulaşıma açıldı

Van’da 26, Hakkari ve Yüksekova 38, Siirtte 4, Batman’da 5, Şırnak’ta 10 İzmir’de 6 olmak üzere toplamda 89 kişi gözaltına alındı. 

OLAYLAR GECEDE DEVAM ETTİ

Van ve Hakkari’de bir araya gelen gruplar yürüyüş yapıp ara caddelerde ateş yaktı. Basınçlı su ve biber gazı ile yapılan müdahale sonrası gruptakiler ara sokaklara dağıldı. Van ve bir çok yerde olaylar yer yer devam ediyor.

VAN VALİLİĞİ'NDEN '15 GÜNLÜK YASAK' GETİRDİ

Van'daki kayyum protestolarından sonra Van Valiliği'nden sona dakika kamuoyu duyurusu geldi. Valilik, 15 gün süre ile eylem yürüyüş ve etkinlik yasağı getirdi.

"Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03/04/2024 tarihinden geçerli 17/04/2024 tarihi de dâhil olmak üzere (15) gün süre ile;

Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden YASAKLANMASI,

Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında YASAKLANMASI,

VAN’A GİRİŞ ÇIKIŞLAR KONTROLLÜ GERÇEKLEŞECEK

Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına İZİN VERİLMEMESİ hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır." denildi.

Editör: Haber Merkezi