Tahliye kararına tepki gösteren M.Ş.’nin yakınları, "Sanık köye giderek, ailenin gözü önünde dolaşacak. Hiçbir önlem alınmadı" diyerek, kaygılı olduklarını ifade etti. 

Van Başkale (Elbak) ilçesine bağlı bir kırsal mahallede korucu olan Bışar Atlı’nın, M.Ş. isimli bir kadına cinsel saldırıda bulunmasının ardından "Cinsel saldırı" suçundan açılan davanın 3’üncü duruşması Van 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık Bışar Atlı ve avukatı ile M.Ş.’nin vekâleten avukatı Jiyan Özkaplan katıldı.

Van Barosu Kadın Hakları Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Kadın Hakları Komisyonu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Star Kadın Derneği de dayanışma amacıyla duruşmaya katılım sağladı. 

Van balığının muhteşem yolculuğu devam ediyor Van balığının muhteşem yolculuğu devam ediyor

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak savunmasını yapan fail Atlı, “mağdur” olduğunu belirterek tahliyesini istedi. M.Ş.’nin avukatı Özkaplan, sanığın suçunun sabit olduğu ve en ağır ceza ile cezalandırılmasını talep etti. Önceki duruşmada M.Ş.’ye tanıklığı beklenen iki tanık duruşmaya katılmazken, savcılık TAPE kayıtlarının incelendiğini ve dosya kapsamına alındığını hatırlatarak, sanık Atlı’nın suçunun sabit olduğunu ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti uzun tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak, korucu Atlı’nın tahliyesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 25 Haziran’a ertelendi. 

'FAİL, AİLENİN GÖZÜ ÖNÜNDE DOLAŞACAK' 

Duruşmanın ardından M.Ş.’nin kuzeni M.T., tahliye kararına tepki göstererek, “Tahliye edilmesini beklemiyorduk. Davada böyle bir kararın çıkması toplum vicdanını derinden etkiliyor. Özellikle kadınların hakları hiçe sayılıyor. Uzun bir süredir mücadele ediyoruz. Somut delillere rağmen tahliye edildi. ‘Rızası var’ denildi. Tahliye edildikten sonra sanık köye giderek, ailenin gözü önünde dolaşacak. Bu da beraberinde farklı bir ihlali yaratacaktır. Tahliye edilmesi ardından hiçbir önlem alınmadı” sözleriyle kaygılı olduklarını ifade etti. 

Duruşma süreci boyunca birçok kadın kurum ve aktivistin kendilerini yalnız bırakmadığını belirten M.T. “Faillerin ceza alması için elimizden geleni yapacağız. Dayanışmayı büyütmek adına birçok kurumla görüşeceğiz” diyerek mücadelenin devam edeceğine vurgu yaptı.

Editör: İshak Kara