Van Emek ve Demokrasi Platformu, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesi üzerine 2-3 Nisan tarihlerinde yaşanan direnişe katıldıkları gerekçesiyle dün sabah saatlerinde ev baskınlarında gözaltına alınan 55 kişi için adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya gözaltına alınan yurttaşların aileleri de katıldı. Açıklamada, “Demokratik tepkisini ortaya koyan, gözaltılar derhal serbest bırakılsın” pankartı açıldı.

‘8 YILDIR ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALAR’

Özgürlük için Hukukçular Derneği  (ÖHD) Van Şubesi Eşbaşkanı Mehtap İşik, 8 yıldır Van’da demokratik eylem ve etkinliklerin rafa kaldırdığını belirterek, yerel seçimlerde Wan halkı iradesini sandığa yansıttığını söyledi. İşik, “31 Mart’ta Van halkı yüzde 55 oyla belediye başkanlığı görevini kayyumlardan almış, seçimle gelen yeni bir yönetim ve meclis belirlemiştir. Elbette demokrasiler seçimlerden ibaret değildir ancak seçimsiz demokrasi hiçbir şekilde olmayacaktır. 8 yıldır ilimizde ve bölgemizde demokrasiyi ve hukuku askıya alan bu kayyum uygulaması tüm halkımızca ret edilmiştir” diye konuştu.

‘DEMOKRATİK TEPKİYE MÜDAHALE EDİLDİ’

KEGEV’den VanEkspres Yazarı İmret'e Ödül KEGEV’den VanEkspres Yazarı İmret'e Ödül

Van’a bir kez daha kayyım atamak isteyen ve halkın iradesinin ipotek altına alınmaya çalışanlara karşı 2 ve 3 Nisan’da halkın demokratik tepkisini ortaya koyduğunu ifade eden İşik, “Halkın iradesine saldıran bu girişime karşı, gösterdiği demokratik tepki ve protestolar, yüzlerce gözaltı, gaz ve su sıkma, plastik mermi ile karşılık bulmuş ve kolluk güçleri orantısız güç kullanmıştır. Kolluk güçlerinin hukuk içinde kalarak müdahale etmediği hiçbir yerde taşkınlık veya benzeri bir vaka yaşanmamıştır” ifadelerini kullandı

‘DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’

İradesine sahip çıkmak için sokakta demokratik tepkisini gösteren yurttaşların evlerine şafak baskını yapıldığını anımsatan İşik, haklarını savunan yurttaşların derhal serbest bırakılmasını istedi. İşik, “İfadeye çağrılsa hepsi gidecek durumda. Ancak öğrenci, genç ve seçilmiş bireyler helikopterlerle evleri basılarak gözaltına alınmıştır. Bu hukuksuzluk ve keyfilik bugün 55’ten fazla arkadaşımızın gözaltına alınmasına yol açmıştır. Tüm bu kişiler Van’da bir demokratik duruş göstermiştir. Van halkının temel talebi iradesine sahip çıkan bu yurttaşların gecikmeksizin serbest bırakılmasıdır. Bu ülkede olağan hukuka dönülecekse, genel politik havada bir yumuşama olacaksa, ülkede hukuk ve adaletin gereği yeniden tesis edilecekse haklarını savunan bu yurttaşlar bir an bile tutsak kalmamalıdır” diye konuştu.

Açıklama “Hak, hukuk, adalet” sloganı ve alkışlarla son buldu.

Editör: İshak Kara