Van'da yurttaşlar, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Van İl Seçim Kurulu'nun Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan hakkındaki kararını kaldırması ve mazbatanın Zeydan'a verilmesi kararını Van cadde ve sokaklarında halaylar çekip kutladılar.

DEM Parti, YSK Kararından sonra 14 belediyenin 14’ünü almış oldu.  YSK kararından sonra sokağa dökülen partililerin kutlaması gece yarısına kadar sürdü.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), binlerce kişi kentin bir çok noktasında yapılan konvoy, zılgıtlarla yakılan ateşin etrafında çekilen halaylarla kutlandı.

Van’da silahlı kavga: 1 yaralı Van’da silahlı kavga: 1 yaralı

Van ve ilçelerinde yüzde 56 üzerinde oy alarak Van Büyükşehir Belediyesi'ni ve 13 ilçe belediyesini kazanan DEM Partililer, İkinisan, Cumhuriyet, Maraş ve Milli egemenlik Caddesi üzerinde kutlamalara başladı. Yolu trafiğe kapatan DEM Partililer halay çekip sloganlar attı.

Kentin birçok noktasında kutlamalar alkış, zılgıt, konvoylu gösterilerle gece geç saatlere kadar devam etti.

CHP heyeti milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal YSK Kararı sonrası Dem Parti il binasını ziyaret ederek Abdullah Zeydan ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

NE OLMUŞTU?

DEM Parti Van Büyükşehir Belediyesi adayı olan ve yüzde 55 oyla seçilen Abdullah Zeydan'ın "memnu (yasaklı) haklarının geri alınması" üzerine, mazbata yüzde 27 oy alan AKP adayı Abdulahat Arvas'a verilmişti.