(VAN) Van Kültür Turizm il müdürlüğünün düzenlediği “Van Kültür Yolu Festivali” sonrası Newroz alanı çöp alanına döndü.

3F8849B1 D6C6 4158 8Ee9 4Bf273814Fa8

BASINA VE KAMUOYUNA

Bilindiği üzere kentimizde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca “Van Kültür Yolu Festivali” adı altında bazı etkinlik ve organizasyonlar düzenlenmektedir.

Dün başlayan festival kapsamında, Atatürk Kültür Parkı Newroz Alanı'nda düzenlenen ve sanatçı Oğuzhan Koç'un sahne aldığı konser sonrası park alanında herhangi bir temizlik çalışması yapılmadı.

Yerde bulduğu cisim elinde patlayan çoban hayatını kaybetti Yerde bulduğu cisim elinde patlayan çoban hayatını kaybetti

Büyükşehir Belediyemizin sorumluluk alanında olan ve temizliği organizasyon firmasına ait olduğu halde firma tarafından herhangi bir temizlik çalışması yapılmayan Atatürk Kültür Parkı Newroz alanı adeta çöp alanına dönüşmüş durumdadır.

8D7Dbd4B 2B5E 4B36 8Ac3 E4346A9585F2

PARKIN DOĞAL GÜZELLİĞİNE ZARAR VERİYOR

Konser alanına atılan plastik şişeler, yiyecek ambalajları ve diğer atıklar, parkın doğal güzelliğine zarar verirken, düzenlenen konser sonrası temizlik ve bakımın yapılmaması ortaya nahoş görüntülerin çıkmasına neden olmuştur. Bu durum, Pazar gününü parka giderek değerlendirmek isteyen halkın da tepkisine neden olmuştur.

BELEDİYEYE HERHANGİ BİR TALEPTE BULUNULMADI

Festival öncesi, etkinliklerin organizasyonunu üstlenen firma ile yapılan görüşmelerde kullanılacak tüm alanların temizliğinin, bakımının ve onarımının organizasyon tarafından yapılacağı, belediyeden bu yönlü herhangi bir talebin olmadığı tarafımıza bildirilmiş, ayrıca herhangi bir destek talebinde bulunulmamıştır.

C625C3Ca 633E 4A1C A705 2D4A4B45035D

HERHANGİ BİR MUHATAP BULUNAMADI

 Hal böyle olunca Büyükşehir Belediyesi olarak, etkinliklerin düzenlendiği alanlarda kontrol dışında herhangi bir çalışma için görevlendirme yapılması ihtiyacı duyulmamıştır. Geceden yapılması gereken temizliğin sabah kontrol için giden birimlerimiz tarafından yapılmadığı tespiti sonrası ilgili organizasyon yetkililerine ulaşılmaya çalışılmış, ancak herhangi bir muhatap bulunamamıştır.

E3911Dd4 25E5 47A8 9E71 E201Ba23E118

ORGANİZASYAN FİRMA GÖREVE DAVET EDİLDİ

Van Büyükşehir Belediyesi olarak söz konusu çevre kirliliğinin bir an önce giderilmesi ve bu konuda ilgililerin duyarlı davranması gerektiğini belirtiyor, ilgili organizasyon firmasını görevini yapmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.