Tutsaklar, “Abdullah Öcalan’a özgürlük Kürt soruna demokratik çözüm” kampanyası kapsamında 27 Kasım tarihinde başlattıkları açlık grevini 4 Nisan tarihinde farklı bir aşamaya taşıdılar. Mahkemeleri boykot eden tutsaklar telefon ve aile görüşmelerine de çıkmıyor.

Tutsakların başlattığı eylemle birlikte dışarıda yakınları ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) öncülüğünde eylemler başladı. İlk olarak parti binalarında “Adalet Nöbeti” düzenleyen aileler şimdi eylemlerini sokağa taşıdı. Her Pazartesi cezaevleri önünden “Özgürlüğe ses ver” diye haykıran tutsak yakınları Çarşamba günleri de Ankara’ya giderek “Adaleti sağla hukuku uygula” eylemi kapsamında Adalet Bakanı ile görüşme talep ediyor.

Cuma günleri ise AKP il binaları önünde tutsak yakınları öncülüğünde toplanan kitle “Tecride son ver” çağrısı yapıyor.

Serhat’ın birçok kentinden Van’da bir araya gelen Barış Anneleri ve tutsak yakınları Adalet Bakanı ile görüşmek ve taleplerini iletmek üzere Ankara’ya doğru yola çıktı.

‘BASKIYA KARŞI SES ÇIKARTACAĞIZ’

Barış Annelerinden Emine Engüdar cezaevindeki direnişlerin sesi olmak üzere Ankara'ya gittiklerini belirterek, eylemlerinin amacının “tecride hayır” demek olduğunu belirterek, “Bu ülkeye barış ve özgürlük gelsin istiyoruz ve bunun içinde bütün çabalara giriyoruz. Yıllardır hukuksuz bir şekilde yürütülen politikalar 'dur/ demek için bugün cezaevlerindeki tutsaklar, aile ve telefon görüşlerine çıkmıyor. Tutsaklar için barış ve özgürlük istiyoruz. Bu zulme bu baskıya dur demek için bir kez daha ses çıkaracağız” dedi.

 ‘BAKANIN GÖREVİ ADALETİ SAĞLAMAK’

Yürüttükleri mücadelenin önemine dikkat çeken Medine Kıyak, “Tutsaklarımızın cezaevlerinde zulüm görerek yaşamlarını yitirmelerini istemiyoruz. Sadece barış istiyoruz. Adalet Bakanlığı’nın işi ülkedeki adaleti sağlamak, halkın sesini duymaktır. Binlerce Barış Annesi, barış ve adalet için her gün haykırıyor. Bizler kana ve savaşa değil barış ve özgürlüğe bağlı bir milletiz. Bizim davamız barış davasıdır, cezaevlerinin kapılarının açılması, kardeşin kardeşi öldürmediği bir davadır. Artık kana ve savaşa hayır deme ve barışı savunmanın zamanıdır”

‘VAN’IN DİRENİŞ RUHUNU ANKARA’DA YAŞATACAĞIZ’

Van'da 'bir şeyin yok' denilen tutuklu hayatını kaybetti Van'da 'bir şeyin yok' denilen tutuklu hayatını kaybetti

Barış ve özgürlük elçileri olarak yola çıkacaklarını dile getiren Esmer Afşin de “Kürt davasına olan bağlılığımızla yola çıkarak bu davaya çözüm olmaya gidiyoruz. Wan’ın direniş ruhunu Ankara’da da yaşatmaya gidiyoruz” dedi. MA

Editör: İshak Kara