Halkın seçtiği iradeyi halk belirlemiştir. Hukuk çerçevesinde bu şekilde yürümesi gerekiyor. Belediye başkanlarımızı bizi son derece iyi karşıladılar. Belediyelerin önünde X Ray cihazlarını kaldırmış durumdalar. Kapılar sonsuza kadar halka açmış durumdalar" dedi.

Van Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Fatih Yağız, "Ülkemizde kayyumlar kabul edilemez, bu kayyumların ne bu ülkeye ne bu devlete ne de halkımıza yakışan yarışan 21. Yüzyılda kabul edilmeyecek bir durumdur. Halkın seçtiği iradeyi halk belirlemiştir. Hukuk çerçevesinde bu şekilde yürümesi gerekiyor. Belediye başkanlarımızı bizi son derece iyi karşıladılar. Belediyelerin önünde X Ray cihazlarını kaldırmış durumdalar. Kapılar sonsuza kadar halka açmış durumdalar" dedi.

‘Kefenin cebi yok’ ama kefen fiyatları da cep yakıyor ‘Kefenin cebi yok’ ama kefen fiyatları da cep yakıyor

İstanbul’da merkezi bulunan Van Dernekler Federasyonu ve yönetim kurulu üyeleri, Van'da Büyükşehir ve 13 ilçe belediyesini gezerek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Van Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fatih Yağız, ziyaretlerinin ardından şunları söyledi:

“Kendi kentimizi şehrimizi dolaştık. Belediyelerimizi ziyaret ettik. 4 günde 14 belediyeyi bitirdik. Daha önceleri bizler Van’a geldiğimizde yayla şenliği, turnuva ve İstanbul Van Tanıtım Günleri ile ilgili günlerce aylarca belediyelerden ve mülki amirlerinden randevu bekliyorduk. Bu sefer saniyede randevularımızı aldık ve 4 günde 14 belediyeyi bitirdik. Yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte tüm belediyeleri ziyaret ettik. Bütün belediye eş başkanlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

"ŞEHİR KAYYUMDAN KURTULMANIN KEYFİNİ YAŞIYOR"

Toplumda halkta inanılmaz bir rahatlık söz konusudur. Şehir kayyumdan kurtulmanın keyfini yaşıyor. Ülkemizde kayyumlar kabul edilemez, bu kayyumların ne bu ülkeye ne bu devlete ne de halkımıza yakışan yarışan 21. Yüzyılda kabul edilmeyecek bir durumdur. Halkın seçtiği iradeyi halk belirlemiştir. Hukuk çerçevesinde bu şekilde yürümesi gerekiyor. Aksi takdirde halkın iradesine dokunursan demokrasiye zarar verirsin, bu ülke ileri gitmez. Ülkenin ekonomisini kardeşliğini ve birliğini baltalarsın. Halkın seçtiği iradeyi, halkın seçtiği belediye başkanlarının rahatlığı halka sirayet etmiş muazzam bir durum var. Belediye başkanlarımızı bizi son derece iyi karşıladılar. Belediyelerin önünde X Ray cihazlarını kaldırmış durumdalar. Kapılar sonsuza kadar halka açmış durumdalar. Her gittiğimiz belediyelerde kapılar sonuna kadar açık ve bu memnuniyetlerini halkın yüzünde gördük.

VAN’DA 3 BELEDİYE BORÇSUZ

Huzur içerisinde belediyenin kapılara halka açık. Belediye eş başkanları azimli, genç iş yapacaklarına inanıyoruz. Fakat borçlar var. Talan edilmiş araçları ve gereçleriyle birlikte belediyelerin içi boşaltılmış belediyeler gördük. Bunun yanında hiç borcu olmayan hakkı teslim edilmesi gereken belediyeler de yok değil. Özalp, Başkale ve Gürpınar Belediyelerinin borçları yok denecek kadar az, bu şekilde olan belediyelerde var. Van büyükşehir ve 13 ilçe belediyelerinin yaklaşık 14 trilyon (milyar) borç söz konusudur. Bu borçla birlikte Van’a baktığınız zaman şehrin trafiği halen çözülmüş değil, alt geçitler yapılmamış, Cumhuriyet ve Maraş Caddeleri'nde yayalaşma, alt geçit üst geçitler yaparak oraları yayalaştırmak gerekiyor. Hiçbir şey yapılmamış. Dolayısıyla kentin trafiği İstanbul trafiğiyle eş değer bir trafik söz konusudur.  Kentin imarını, yeşil alanlarını, parklarını, bahçelerini evet bu borçlara karşı güzel işler yapılmış diyemem, borç çar çur edilmiş görülüyor. Bunu teknik olarak bilirkişiler ortaya koyacaktır. Bu işin muhatapları yetkilileri belediye eş başkanları bunu ortaya koyacaktır."

Editör: Haber Merkezi