HEDEP milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmesine beyaz tülbent ve kırmızı karanfillerle katılarak, Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri'ne dönük saldırılara tepki gösterdi.  

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi"nin görüşmeleri devam ediyor. Bugün İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmeleri başladı. Görüşmeler, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekillerinin protestosuyla başladı. HEDEP milletvekilleri, Barış Annelerini temsil etmek için boyunlarına beyaz tülbent taktı. Ayrıca Cumartesi Anneleri/İnsanlarını temsilen kırmızı karanfille görüşmelere katıldılar. 

Oflas'ın kırsal seçim maratonu Oflas'ın kırsal seçim maratonu

TİRYAKİ KONUŞTU

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın da katıldığı görüşmelerde konuşan HEDEP Elîh Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, "Bu ülkede bir süredir Barış Annelerine ve Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen Cumartesi Annelerine barışçıl ve demokratik protesto haklarını yapmalarına izin verilmiyor. O anneler çocuklarını kaybetmiş anneler. Kardeşlerini kaybetmiş abiler, ablalar. Bugüne kadar hiçbir zaman antidemokratik bir tavır sergilemediler. Hala ısrarla etkinlikleri engelleniyor. Onların karanfillerini protesto için buraya getirdik. Barışçıl, demokratik protestolarına izin verin” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi