Kutlamalarda Dem Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Van  Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal Halka Seslendi.

Günlerdir protesto gösterileri yapan Vanlılar YSK kararının duyurulmasının ardından kutlama için sokaklara döküldü.

Kentin her noktasından DEM Parti il binası önüne akın eden on binlerce kişi alana sığmayınca çevredeki tüm sokaklar dolup taştı. Evlerinin kapısını kapatarak akın akın caddelerden “Bijî berxwardana Wanê” sloganlarıyla inledi.

Bunun üzerine parti, seçim otobüsünü Cumhuriyet Caddesi’ne götürmeye karar verdi. Otobüsün ilerleyememesi nedeniyle yüzbinler Beşyal Meydanı’nda toplandı. Kitle buraya da sığmayınca bu kez seçim otobüsü Musa Anter Parkı’na gitti.

Yüzbinlerce kişi bu kez de yürüyerek parka doğru yola çıktı. Burada toplanan yüzbinler “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok Jiyan Nabe”, “Jin, jiyan, azadî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Musa Anter Barış Parkı'na yapılan açıklamalarda,  Eş genel başkanı Hatimoğulları: Direne direne kazandınız Tuncer Bakırhan ise Bekir Kaya’ların mücadelesi boşa gitmedi

Büyükşehir Eş başkanları Neslihan Şedal: Büyük direndik. Abdullah Zeydan ise Kimse iradenizi gasp edemez” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Van’daki kutlamalarında halka seslendiler.

HATİMOĞULLARI: DİRENE DİRENE KAZANDINIZ

Hatimoğulları, “Biz Türkiye’deki bütün demokrasi güçleri olarak bütün halklar olarak demokratik bir ülkeyi özleyenler olarak Van halkına sizlere verdiğiniz mücadeleden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. YSK, bugün çok önemli bir hatadan geri döndü. Onu bu hatadan siz değerli Van halkı iradenizle döndürdünüz. Sağolun var olun. Bizler bugün bu meydanda bu kalabalıkla tıpkı Newroz meydanlarında olduğu gibi Türkiye’de ortak yaşamda ısrar, Kürdün hakkında ısrara buradan bir kez daha bütün Türkiye halklarına mesajımızı veriyoruz. Değerli halkımız sizler direne direne kazandınız. Ve şimdi hep beraber Van’a ilçe ilçe, mahalle mahalle kazandığımız bütün belediyelerde kendimizi ve kentimizi yeniden kurmak üzere yolumuz açık olsun” dedi.

BEKİR KAYA’NIN MÜCADELESİ BOŞA ÇIKMADI

Ardından konuşan Bakırhan, “Bugün Van’dan bugünleri yaratan, bugünler için emek veren şu anda cezaevinde olan Bekir Kaya’ya, Nazmi Gür’e binlerce selam gönderiyoruz. Onların mücadelesinin boşa gitmediğini, Van halkının iradesinin yanında olduğunu bir kez daha kanıtlayarak bizleri onure ettiniz.  Mutlu ettiniz. Her bijî Van, her bijî. Sizlerle son yaptığımız Van mitinginde sizler bizlere verdiğiniz sözünüzde durarak 14’te 14 yaptınız. Biz de o gün size bir söz verdik. Dedik ki siz onurlu Van halkı ne zaman başınız dara düşerse o gün yanınızda olacağız. Bugün sizin yanınızdayız. Birlikteyiz, beraberiz. Bizler hep birlikte sözümüzde durdukça böylesine güçlü, onurlu bir şekilde baskılara karşı durdukça emin olun Van, biz kazanacağız, halklarımız, demokrasi özgürlük kazanacaktır. Tekrar dosta düşmana örnek olan bu duruşunuz karşısında saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

NESLİHAN ŞEDAL: BÜYÜK DİRENDİK

Van  Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, “Artık kimse sizin iradenizi gasp etmeye aklından bile geçiremeyecek” derken Eşbaşkan Nesliah Şedal da “Çok büyük direndik ve yarın sokaklarımızı kayyımın çöpünden temizleyeceğiz” dedi.

‘KİMSE BU HALKIN İRADESİNİ GASP ETME CESARETİNİ BULAMAYACAK’

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal konuştu. Şedal, “Bu başarı, bu direniş sizindir, kutlu olsun. Bu direnişten sonra kim cesaret edebilir irademizi gasp etmeye, kim cesaret edebilir kurumlarımızı gasp etmeye. İki gündür büyük bir direniş sergiliyorsunuz. Bu direnişte kazanan kadınlar ve gençler oldu. Bir daha asla kimse bu iradeyi gasp etme cesaretini kendilerinde bulamayacaklar. Bu direniş sadece belediye kazanmak değildi. Bu direniş cezaevinde bulunan arkadaşlarımıza büyük bir hediyedir. Bu başarı aynı zamanda onların başarısıdır. Kazanan gençliğin, kazanan ‘jin, jiyan, azadî’nin ruhu oldu. Çok büyük direndik ve yarın sokaklarımızı kayyımın çöpünden temizleyeceğiz” diye konuştu.

‘KÜRT HALKININ NASIL ONURA SAHİP OLDUĞUNU GÖSTERDİNİZ’

Van'da Canlı Hayvan Pazarında 'Alan da satan da memnun değil' Van'da Canlı Hayvan Pazarında 'Alan da satan da memnun değil'

Ardından konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, “Onurun, şerefin, haysiyetin yeri Van. Ne mutlu bize ki sizin gibi onurlu bir halkın evlatlarıyız. Bu meydanda halkın iradesine çökmek isteyen akbabalara bir şey söylemiştik. Bizim halkımız onurunu, iradesini tüm saldırılara karşı koruduk. Biz sizin onurunuzu bu akbabalara yedirmeyeceğimizi söyledik. Siz, tüm baskılara rağmen, tüm kirli ilişkilere rağmen, para vaatlerine rağmen Kürt halkının nasıl onura sahip olduğunu gösterdiniz. 14 belediyenin 14’ünü alarak tüm dünyaya mesajınızı verdiniz. Siz, akbabalara rağmen bugün zindanlarda 125 gündür açlık grevinde olan yoldaşlarımızın, Demirtaşların, Kışanakların, Yüksekdağların, Bekir Kayaların, Nazmi Gürlerin o dört duvar arasındaki özgürlük umutlarını dirilttiniz. Artık kimse sizin iradenizi gasp etmeye aklından bile geçiremeyecek. Onurlu direnişinizi selamlıyor, teşekkür ediyoruz. Artık hizmet zamanıdır” diye konuştu.

Editör: İshak Kara