Meclis'te yaşanan anadil kriziyle ilgili AK Parti milletvekili Ayşe Böhürler, "Ortak resmi dilimiz olmadan millet ve devlet olmaz” dedi. AK Parti'li eski vekil Abdurrahman Kurt, Böhürler'e tepki gösterdi.

Van Büyükşehir Belediyesi’nde daire başkanları netleşti! İşte o isimler Van Büyükşehir Belediyesi’nde daire başkanları netleşti! İşte o isimler

TBMM’de dün 21 Şubat Anadili Günü sebebiyle konuşmalarını Kürtçe ve Lazca yapmak isteyen vekillerin mikrofonları kapatıldı. Bu müdahalelerinin ardından başlayan anadil tartışmasına AKP Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler attığı bir tweet ile katıldı. Böhürler, şu paylaşımı yaptı:

"Kimsenin evinde konuştuğu anadiline karışmak gibi hakkımız yok"

"Bugün Dünya Anadil Günü. Hepimizin evinde ailesinden duyarak büyüdüğü bir anadil var. Anadolu tarih boyunca bu yönden çeşitliliği ile zengin bir mozaik olmuş, bugün de bu zenginlik ile iftihar ediyoruz. Ancak bir milletin bir araya gelmesi ve bir ortak payda yaratmasının en temel parçalarından biri de dildir. Fransızca olmadan Fransa, İngilizce olmadan İngiltere düşünülemez. İş hayatından, eğitim hayatına, sosyal yaşamdan kamu idaresine ortak paydamız Türkçe’ye sıkı sıkıya sarılmak durumundayız.

Kimsenin evinde konuştuğu anadiline karışmak gibi bir hakkımız yok ama ortak resmi dilimiz olmadan milletin ve devletin varolabileceğini iddia eden, niyeti milleti ve devleti felç etmek olan işgüzarlara da alan bırakamayacağız.

Anadil günümüz kutlu olsun."

AK Parti’li eski vekilden tepki

AK Parti eski milletvekili Abdurrahman Kurt, Böhürler'in paylaşımını alıntılayarak tepki gösterdi. Kurt, "Komik olmuş be :))
Evimizde konuşalım ama çarşıda pazarda hastanede konuşmayalım yani gönüllü asimile olalım ki anca birlik oluruz değil mi???
Rum 23
Hucurat 13
Tekrar okuyayım belki ben yanlış anlamışım .O zaman işgüzarlık yapmayız böylece:)" dedi.

Editör: İshak Kara