Uzun yıllardan bu yana emek verilerek yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlanmasının ardından Kapıköy Sınır Kapısı transit geçişlere açılırken, bununla birlikte kent için çok önemli bir gelişme daha yaşandı.

Sınır kapısının transit geçişe açılmasıyla birlikte sadece sebze ve meyve yüklü araçlar ülkeye giriş yaparken, bundan sonra herhangi bir sınır kapısına veya Avrupa’ya yük taşıyan tüm tırlar Kapıköy’den giriş yapabilecek. Bu sevindirici gelişme ile birlikte Kapıköy Sınır Kapısı’nın ithalattaki önemi de artarken, süreçle ilgili Şehrivan Gazetesi'ne konuşan Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) ve Van TSO Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Faruk Altınal, sınır kapısının ihracat amaçlı geçişlerine açılması gerektiğine dikkat çekerek, “İhracat geçişleriyle birlikte Van Ortadoğu’ya açılan bir kent olabilir” dedi.

 ALTINAL: KAPIKÖY VAN İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR

Altınal, Kapıköy’ün Van’a katkısını dile getirerek, “Kapıköy Sınır Kapısı Türkiye’nin ve bütün dünya ülkelerinin içinde olduğu ekonomik krizde yerel esnafının en az etkilenmesini sağlayan tek ve en önemli unsurdur. Bugün Van ekonomisinin canlı olmasının tek sebebi Kapıköy’den gelen turistlerdir. Bu Van’ın turizmi için lokomotiftir ve olmazda olmazdır. Kapıköy’ün bizim için önemi en üst seviyededir. Bunun yanı sıra yılda birkaç defa yapılan sınır ticareti var. Bu sınır ticaretiyle alakalı kısa vadede de olsa ekonomiye katkı sağlıyor. Daha fazla ekonomiye katkı sağlaması için de elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“KAPIKÖY, DOĞRU TALEP VE MUHATAPLAR SONUCUNDA TRABSİT GEÇİŞE AÇILDI”

Kapıköy’ün transit geçişe açılması sürecini aktaran Altınal, “Uzun dönemdir Kapıköy modernizasyonu 2017-2018 yılında tamamlandı. O zamandan bu yana devasa bir yatırım vardı. Sadece yolcu ve araç girişine açıktı. Turizm bizim için önemli kalemlerden biri. Turizm Van için olmazsa olmaz. Ama bunun yanı sıra ticaretin de olması önemli. Doğru zamanda doğru talepler ve doğru muhataplarla iletişim kurulduğu zaman sonuç alınabiliyor. Hem Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak hem de İhracatçılar Birliği olarak bu konuyu dilimizden hiç düşürmedik. Her ortamda, her platformda dile getirdik. Kapıköy yoğun çabalarımızla transit geçişlere açıldı” ifadelerini kullandı.

Van İŞKUR 124 branşta 378 personel alım ilanını duyurdu Van İŞKUR 124 branşta 378 personel alım ilanını duyurdu

“TÜRKİYE’YE GİRİŞ KONUSUNDA KAPIKÖY’ÜN ARTIK BİR STATÜ KAYBI YOK”

Altınal, Kapıköy’de ithalat geçişlerine açılması ile ilgili konuşarak, “Artık gıda ve yaş sebze ve meyve şartını kaldırdık. Artık Türkiye’ye veya Avrupa’ya gidecek her ne olursa olsun Kapıköy’den giriş de başlamış oldu. Türkiye’ye giriş konusunda Kapıköy’ün artık bir statü kaybı yok. Kapıköy; Kapıkule, Doğubayazıt, Gürbulak’la bütün sınır kapılarıyla aynı statüye kaldı. Transit geçişlerin tam kapasite çalıştığı dönemde kentin en üst basamağından en üst basamağına kadar bütün sektörler bundan faydalanacaktır ve pozitif etki görecektir. Sadece ihracatta henüz hedeflediğimiz noktaya gelemedik. O da yakın zamanda olacak” diye aktardı.

ALTINAL: İHRACATÇIMIZ ZAMAN KAYBETMEYECEK, ÜRÜNÜNÜ BURADAN ARACINA YÜKLEYİP İRAN TARAFINA GÖNDERECEK

Altınal, Kapıköy’ün ihracat amaçlı transit geçişlerde sağlayacağı katkıları sıralayarak, “Lojistik işiyle meşgul olan firmalarımız var. Bunlar için Kapıköy artık bir güzergah haline gelecektir. Öncelikle onlara katkı sunacak. İhracatçımız zaman kaybetmeyecek, ürününü buradan aracına yükleyip İran tarafına gönderecek. Ürünler zamanda yetişme ve pazara konulma konusunda iyi bir zaman kazanılacak. İranlılarla ikili ve akrabalık ilişkilerimiz var. Bu durum ticarete yansıyacak. Türkiye’ye giriş yapıp başka ülkeye gidecek olan tırlar olacak. Bunlar bu güzergah üzerinden gelirken yeme-içme sektörüne etki edecek. Sanayi sektörüne etki edecektir. Konaklama sektörü bundan faydalanacaktır. Bunlar zincirin halkaları gibi ilerleyecektir” diye konuştu.

“İHRACAT GEÇİŞLERİYLE BİRLİKTE VAN ORTADOĞU’YA AÇILAN BİR KENT OLABİLİR”

Van’ın ihracatta transit geçişlere açılmasıyla Ortadoğu’ya açılabileceğini belirten Altınal, “Kapıköy ihracat geçişlere açıldıktan sonra Van Ortadoğu’dan yatırımcı çekebilecektir. Mesafe olarak kısa olduğu için İran üzerinden Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan gibi pazarlara ürün satan firmaların lojistikten ve zamandan kazanması için bunlar teşvik sebebi sayılacaktır. O yüzden ihracat geçişleriyle birlikte Van Ortadoğu’ya açılan bir kent olabilir. Kapıköy tam kapasite çalıştığı zaman enerjinin, petrolün, doğal gazın çok ucuz olduğu İran ile ortak organize sanayi bölgeleri, ortak serbest bölgeler konuşulur. Burada kurulu bakliye firmalarımız var” dedi.

“İRAN’DAKİ ALTYAPI EKSİKLİĞİNİ GİDERMEYE ÇALIŞIYORLAR”

İran’daki altyapı eksikliklerinin tamamlanmasıyla Kapıköy’ün ihracat amaçlı geçişlere açılabileceğinin altını çizen Altınal sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye olarak herhangi bir altyapı eksikliğimiz yok. Sadece komşumuz olan İran’da bir altyapı eksikliği var. Onu da gidermeye çalışıyorlar. Çalışmalardan haberdarız. Biz yoğun bir çaba içerisindeyiz. İran’a ziyaretler yapıyoruz, telefon görüşmeleri yapıyoruz. Bizim bu gayretimizi onlar da görüyor ve bize destek sunuyorlar. Önümüzdeki günlerde yine İran’ı ziyaret edeceğiz. İnşallah ihracat geçişi için de güzel sonuçlar alacağız. İnşallah en kısa zamanda bunu da başaracağız ve bunun da müjdesini vereceğiz.”

Editör: İshak Kara