AYM, Yüksekova Haber ve Zap Haber İnternet Sitelerinin erişime engellenmesi kararıyla ilgili yapılan hak ihlali başvurusunu haklı bularak, “ifade özgürlüğü ihlali” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) talebi doğrultusunda 2016 yılında Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından www.yuksekovahaber.com ve www.zaphaber.com, 5651 sayılı kanun 8/A maddesi gerekçe gösterilerek erişime engellenmişti. Yaklaşık 8 yıl süren erişim engellemeleri ile ilgili olarak Yüksekova Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Erkan Çapraz, tüm itiraz yollarını tüketerek Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel olarak başvuruda bulundu.

İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL KARARI

Vanlı Gençler İnşaatlarda Ölüyor: Son 1 Yılda 120 Genç Hayatını Kaybetti Vanlı Gençler İnşaatlarda Ölüyor: Son 1 Yılda 120 Genç Hayatını Kaybetti

AYM, 21 Kasım 2023’te aralarında kapatılan Yüksekova Haberin sahibi Erkan Çapraz’ın başvurusunun da bulunduğu Ahmet Alphan Sabancı ve erişim engeli getirilen onlarca haber sitesinin başvurusunu birleştirerek karara bağladı. AYM, başvurularla ilgili olarak yaptığı incelemede söz konusu erişim engellemelerinin Anayasada güvence altına alınan “ifade ve basın özgürlüğünü ihlal edildiğine” oybirliği ile karar verdi.

YÜKSEKOVA HABER AVUKATI: BEKLEDİĞİMİZ BİR KARARDI

Alınan kararla ilişkin açıklama yapan Yüksekova Haber’in hukuk danışmanı Avukat Jindar Uçar, “Anayasa mahkemesinin vermiş olduğu bu ihlal kararı beklediğimiz bir sonuçtu. Bu noktada erişim engelinin uygulandığı süreçte ortaya çıkan zararın giderimi açısından hukuki sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘İLKELERİMİZDEN ÖDÜN VERMEDEN YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ’

Verilen kararla ilgili açıklama yapan erişim engeli alan Yüksekova Haber sitesi sahibi Yüksekova Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Erkan Çapraz, “Bu karar, basın ve ifade özgürlüğü açısından beklediğimiz bir karardı” diye konuştu. Yüksekova Haber Portalı olarak, kamuoyunu aydınlatma ve doğru, tarafsız haberlerle bilgi verme sorumluluklarını sürdüreceklerini belirten Çapraz, “Türkiye'de medyanın geneli iktidar kontrolünde. Her üç gazeteciden biri işsiz bırakılmış durumda. Yüksekova Haber Portalı olarak haber sitemiz erişime engellendikten sonra zor süreçlerden geçtik, ayakta durabilmek için çok çaba sarf ettik” diye konuştu.

‘BASKILAR SON BULMALI’

Gazetecilerin gerçekleri halka iletmesinin engellenmesi için sürekli olarak suçların oluşturulduğunu ifade eden Çapraz, “Mesela biz birkaç yıl önce Hakkari milletvekilinin açıklamasına yer verdiğimiz için yargılanıyoruz. Gazetecilere yönelik baskılar son bulmalı. Halkımızın doğru ve tarafsız bilgiye ulaşma hakkının önündeki engellerin kaldırılması, demokrasimizin güçlenmesine katkıda bulunacaktır. Yüksekova Haber Portalı ailesi olarak, gelecekte de özgür basın anlayışı doğrultusunda, doğru, güvenilir ve bağımsız habercilik ilkelerimizden ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Editör: İshak Kara