Van'da 1. Kürt Dili Sempozyum Van'da 1. Kürt Dili Sempozyum

katılımıyla belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Belediye Eş Başkanı Şengül Polat başkanlık etti.

F1Fec5Db 4923 4F4D 82Bc 53Fbf37F0611

Meclis toplantısına; Dem Parti Grubu ve AKP Grubu meclis üyeleri katıldı. Toplantıda komisyonlara gönderilen gündem maddelerine ilişkin komisyon raporları görüşüldü. İlçede yapılacak çalışmalarla ilgili komisyon raporları oy çokluğuyla kabul edildi.

DEM Parti Grubu Sözcüsü Savaş Barış Abi, Belediyenin diğer kurumlara devredilen taşınmaz ve taşınırların geri alınması için meclis başkanlığından yetki talep etti.

Başkale Başkanı

ABİ: BELEDİYE HALKINDIR

Savaş Barış Abi, 8 yılda belediyeye ait olan taşınmazlar ve taşınırların ganimet gibi diğer kurumlara paylaşıldığını dile getirdi.

Meclis toplantısında DEM Parti grubu adına söz alan Abi,“Belediyeye ait olan taşınır ve taşınmazlar aşınmazlara son 8 yılda gasp edilmiş. Bir ganimet olarak görülmüş AKP grubundaki arkadaşlar köprü görevi yapacaklarını söylediler. Belediye halkındır. Bu taşınmazlara hepsi halkın malıdır. Bizleri halk seçti halkın malına sahip çıkmak bizim görevimizdir. Kurumlarımız binalarımız arsalarımız bunların tekrar belediyeye geri alınması için meclisten yetki talep ediyoruz”dedi.

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK BÜTÇESİ MÜFTÜLÜKTE

Belediyeye ait bazı taşınmazların müftülüğe devrinin yanlış olduğunu bildirten Abi,  “Belediyeye ait taşınmazlar müftülüğe, emniyete ve hastaneye verilemez. Müftülüğün bütçesi Türkiye’nin en büyük bütçesidir. Belediyeye ait bir taşınmaz neden müftülüğe veriliyor. Bu doğru bir şey değildir. Belediye müftülükten istese de geri vermez yetki meclisindir. Herkes halkın malına sahip çıkmalıdır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açıklama yapan Belediye Eş Başkanı Şengül Polat, meclise yetki verdiklerini söyledi.

Polat, “Bu ay araştırması yapılır. İmar komisyonu ve müdürlüğü ile birlikte meclise konu gelir tekrar meclisin takdirine sunulur. Diğer ay meclis birleşiminde karara bağlanır” dedi.

DEM PARTİ VE AKP OY BİRLİĞİYLE KABUL ETTİ

Daha sonra konun imar komisyonuna havale edilmesi ve gerekli çalışmaların başlatılması için DEM Parti Grubunun meclis oylamasına sunulan Belediyeye ait taşınır ve taşınmazların diğer kurumlardan alınması talebi DEM Parti ve AKP meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Editör: İshak Kara