Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO), Oda organları ve üyeleriyle bir araya gelerek, bir yıllık faaliyetlerini değerlendirdi.

I M G 6052

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Yönetim Kurulu Üyeleri ve seçilmiş organ üyelerinin katılımıyla seçimden sonraki 1 yılını değerlendirdi. 

Değerlendirme toplantısına VANTSO Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komite,  Kadın Meclisi,  TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Genç Girişimciler Kurulu, Yüksek İstişare Kurulu ve İş Konseyi Üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan VanTSO Başkanı Necdet Takva,"Geçmiş dönemlerde olduğu gibi yönetim anlayışımızın hesap verebilirlik ilkesi gereği; 2023 yılını değerlendirmek ve yeni yılın stratejik perspektifini belirlemek, organ üyelerimiz ve oda üyelerimiz başta olmak üzere bir araya geldik" dedi. 

Takvan, Van Ticaret ve Sanayi Odası, 20 bini aşkın kayıtlı üyesi, 19 meslek komitesinde yer alan 133 komite, 11 yönetim kurulu, 57 meclis, diğer organlarında yer alan üyeleri ve personelleri ile faaliyet gösteriyor.

2023 yılına girdiğimizde Odamız henüz seçim döneminden yeni çıkmış ve organlarıyla yeni dönemin hazırlıklarına başlamak üzereydi. Ancak şubat ayında meydana gelen deprem felaketine duyarsız kalmadık ve ilk günden itibaren ayni ve nakdi olarak desteklerimiz oldu. Ayrıca bölgeye ziyaretler gerçekleştirdik. 

DEPREM BÖLGESİNE 611 BİN TL NAKDİ DESTEK

Tekstil Sektöründe İstihdam Edilmek Üzere Garantili Tekstil Eğitimi çerçevesinde deprem bölgesinden kentimize gelen 100’ü aşkın vatandaşın istihdam edilmesini sağladık.

TOBB ve AFAD üzerinden toplamda 611.274,26TL nakdi destek sağlanmıştır

İRAN İLE İLİŞKİLER

İran ile ilişkilerimize ara vermiyoruz!

Razi Sınır Kapısı’nın açılmasına ilişkin girişimlerimiz de neticelenerek modern bir kapı inşaa edildi. İranlı yetkililerin daveti üzerine kapının açılış programına katılım sağlandı.

Sınır ticareti kapsamında bazı ürünlerinin demiryolu ağı üzerinden ithal edilmesine yönelik girişimimiz olumlu sonuçlandı.

Türkiye-İran Ortak Ticaret Odası kurulması konusu ana gündem maddelerimiz arasında yer almaktadır. Konuya ilişkin girişimlerimiz devam ederek, Odamız hizmet binasında yer tahsisi yapılması önerisi de sunulmuştur.

I M G 5938

İRANLI ÜYE SAYIMIZ 30’DAN 480’E YÜKSELDİ

2011 yılında 30 olan İranlı üye sayımız 2023 yılında 480’e yükseldi.

Odamız ile Khoy Belediyesi arasında karşılıklı "Danışma Ofisi" kurulması için protokol imzalandı.

Türkiye-İran Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği Toplantısı’nda çalışma gruplarında yer alan organ üyelerimiz tarafından; konsolosluk, banka şubeleri, transit geçiş,  STM sahası,  lojistik merkez,  ihtisas gümrüğü, ortak OSB, serbest bölge kapılardan kimlikle geçiş konuları gündeme getirildi.

İranlı turistlerin ya da Kapıköy'den çıkış yapan ve şehrimizde yaptıkları alışverişlere dair vergi iadelerini alabilmelerini kolaylaştıran ve buna zemin hazırlayan JoyRefundTaxFree'nin temsilcilik açılışı yapıldı.

Ocak-Kasım 2023

TÜİK-Van İli Toplam İthalatı          : 25.214 Dolar

TÜİK-Van Toplam İhracat              : 21.223 Dolar

TİM: Van İli toplam İhracatı          : 37.542 Dolar

TİM- Van İli İran İhracatı               :14.949,67 Dolar(Ocak-Aralık)

I M G 6035

KAPIKÖY ARTIK 7/24 ÇALIŞIYOR!

Batı Azerbaycan Eyaleti’nde yoğun bir program düzenleyerek; meslek kuruluşları ve kamu kurumları ile bir araya geldik. Kapıköy Gümrük Kapısı’nın 7/24çalışmasına ilişkin girişimlerimiz 30 Mart 2023 tarihi itibariyle neticelenmiştir.

HEDEF TRANSİT TİCARET!

Türki Cumhuriyetlerle İlişki Ağı Geliştiriyoruz!

"İşletme Geliştirme Programı" kapsamında Kazakistan’a çalışma programı düzenledik. Bu kapsamda; Türkistan, Atamekan, Çimkent ve Almatı’da bir dizi görüşmeler yaptık. Üyelerimiz ve Kazakistanlı tüccarlar arasında irtibat geliştirmeye çalıştık. Önümüzdeki dönemde Orta Asya programlarımız devam edecek.

IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESİ İLE İLİŞKİ AĞI GELİŞTİRİYORUZ!

Duhok, Erbil, Süleymaniye ve Zaho başta olmak üzere Irak Kürdistan Bölgesi ile ilişkiler geliştiriyoruz. 2014 yılında İran üzerinden gerçekleştirmiş olduğumuz sosyo-ekonomik ilişkileri devam ettirirken benzer bir çalışmayı Kürdistan Bölgesi üzerinden de yürütüyoruz.

Ummanlı yetkilileri ile  ‘İyi Niyet Protokolü’ imzaladık.

TOBB’DAKİ TEMSİLİYETİMİZ GÜÇLENDİ!

Birliğimizin 79. Genel Kurulu sonrası gerçekleşen Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığıseçiminde oy birliğiyle yeniden Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı’na seçildik.

Ayrıca 12 üyeden oluşan Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu’nda da yer alacağız.

Genç Girişimciler Kurulu Başkanımız Doğu Anadolu Genç Girişimciler Kurulu Bölge Başkanlığına seçildi.

TOBB’da gerçekleşen ve bakanlarımızın katılım sağladığı Ekonomi Şurası’nda taleplerimizi gündeme getirdik.

DÜNYA KAHVALTI GÜNÜ UNESCO’DA

Dünya Kahvaltı Günü etkinliğimizin bu yıl dördüncüsünü düzenledik. Dünya Kahvaltı Günü ilan edilmesi talebimiz; UNESCO Türkiye Milli Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi tarafından değerlendirilmektedir. Dışişleri Bakanlığımız bu süreci takip etmektedir.

BİRİNCİ VAN MUTFAK VE GURME FUARI

15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında VanMutfak Gurme Fuarı’nı düzenledik. 27 yerel, toplamda 39 firma katılım sağladı. Erzurum, Erzincan, Sivas, Söke, Bodrum, Diyarbakır, Bingöl, Yüksekova, Edremit oda ve borsaları yanımızda oldu. Kentin tüm dinamiklerini kamu kurumlarını, tüccarı ve hemşerilerimizi bir araya getirmeye çalıştık.

Diyarbakır Mezopotamya Gurme Fuarı ve İstanbul’da düzenlenen Van Günleri programlarına katılım sağlanarak kentimizin tanıtımı sağlandı.

HİZMET BİNASI YENİLENDİ

Odamız Hizmet Binasını Daha Ergonomik Hale Getirmeye Çalıştık!

Hizmet katımızın daha kullanılabilir olması amacıyla yeniledik!

TOBB CAMİASINDA BİRİNCİYİZ

Sınır Ticareti Hizmetlerimiz Neticesinde 6 Milyon 575 Bin Dolarlık Etki!

2023 yılı sınır ticareti faaliyetleri kapsamında 6 milyon 238 bin 575 bin dolarlık bir parasal etki olmuştur. 

Kapasite Raporu Hizmetinde TOBB Camiasında Birinci Olduk!

Sanayi Birimimiz kapasite raporu hizmetleri kapsamında 365 oda-borsa arasında 1. oldu.

Her Yıl Olduğu Gelir-Gider Rakamlarımız Kamuoyu İle Paylaşılmıştır.

25 Milyon olarak belirlenen 2023 yılı tahmini bütçemiz; gelir bütçemizde %95,99 gider bütçesinde ise %94,15 olarak gerçekleşmiştir.

I M G 6114

İSTİHDAMIN LOKOMOTİFİ: ÇAĞRI MERKEZLERİ!

Girişimlerimiz sonrasın “çağrı merkezleri” genç istihdamına yönelik en önemli alanlardan biri olarak şehrimizde hissedilmeye başladı. 2023 yılının son verilerine göre istihdam edilen 9.100 kişi her ay en az 150 milyon 758 bin 200 TL gelir ve dolaylı hane etkisiyle 41 bin 951 kişiye katkı sağlamaktadır.

2024 Yılında bin yeni istihdamı da katacak olursak; çağrı merkezlerinde istihdam edilenler her ay yaklaşık 220 milyon TL’yi aşkın bir gelir etkisi yaratacaktır.

VAN BESİ OSB YATIRIM PROGRAMINA ALINMALI!

Toplam yüzölçümü içindeki çayır mera alanı %64,71 olan ve ülke mera alnının %10’una sahip kentimizin ana sektörü olan hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla planlanan Van Tarıma Dayalı Organize Besi OSB’nin 2024 yılı yatırım programına alınmasına yönelik girişimlerimiz devam ediyor.

Et üretimi konusunda ülkemize hizmet etmek ve artı değer yaratarak yeni ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Proje; 186 işletme, 4 sanayi tesisi, 40.355 baş sığır, 16.000 ton et üretimi kapasitesi ile 2 bin insanımıza istihdam sağlayacaktır.

I M G 5951

HEDEF: 1 MİLYON İRANLI TURİST!

İran ile olan ilişkilerimizin son yıllarda artmasından kaynaklı turizm sektöründeki girişimlerin sayısında çok büyük bir artış meydana gelmiştir. On yıl önce 47 olan otel sayımız 2023 yılında 94’e; 4.800 olan yatak kapasitemiz ise tüm konaklama alanlarını sayacak olursak 15 bine yaklaşmıştır.

2023 yılında yaklaşık 600 bin İranlı turist ilimizi ziyaret etmiş her turistin ortalama 500 dolar harcama yapması varsayımı üzerinden yapılan hesaplamalarda; hizmetler sektörünün genelinde 2023 yılında yaklaşık 300 milyon dolarlık bir ticaret hacmi döndüğü düşünülmektedir.

2024 yılında daha fazla turist ve konaklama kapasitesinin artırılması ana hedeflerimizin başında geliyor!

UKOME!

Üyelerimizin ulaşımdan kaynaklı sorunları ve sektörel taleplerin gündeme getirilebilmesi ile çözüme fırsat sunan Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde Odamızın temsiliyeti sağlandı.

COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ SÜREÇLERİ DEVAM EDİYOR!

Sengeser, Ayran Aşı, Tandırda Van Balığı, Kavut, Murtuğa, Kürt Köftesi, Keledoş, Otlu Peynir, Van Pastası ve Savatlı Gümüş İşlemeciliği dahil olmak üzere 10 yerel ürünümüz tescillenmiştir.

Uçkun, Edremit Elması, Erişte Aşı, Van Tavası, Van Cacığı, Tandır Ekmeği, Taptapa Ekmeği başta olmak üzere 24 adet ürünümüzün coğrafi işaret tescil süreçleri devam etmektedir.

HALK BANKASI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

Halk Bankası Genel Müdürlüğü, TOBB ve Ankara’da yürüttüğümüz temaslar neticesinde; Halk Bank Bölge Müdürlüğü ilimizde hizmet vermeye başlamıştır. 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VAN TEMSİLCİLİĞİ

Stratejik konumu ve çekim merkezi olma özelliği; İran, Irak, Azerbaycan, Ermenistan, Nahçıvan ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere “doğunun batıya açılan kapısı; batının doğuya bakan yüzü” olarak nitelendirdiğimiz Van ilinin dış ilişkilerde bir merkez olması gerekliliğini hep gündeme getirdik. Nitekim Dışişleri Bakanlığı Van İrtibat Bürosu’nun kurulması bu yönde atılan en kıymetli adımların başında gelmektedir.

I M G 5963

2024 YILI HEDEFLERİMİZ

•             Üyelerimizin uluslararası pazarlara açılmasını teşvik etmek

•             Üyelere sunulan hizmet çeşitliliğimizi artırmak

•             Eğitim hizmetlerinden faydalanan üye sayısını artırmak

•             Üye hizmetlerini kolaylaştırmak – online erişimi kapasitesini artırmak

•             Dijital hizmet ve bilişim altyapımızı güncellemek

•             İletişim ve ilişki ağlarımızı güçlendirmek

•             Kadın girişimci sayısını artırmak

•             Hatıra ormanı - Sosyal Tesis

•             Tahkim Arabuluculuk Merkezi

•             Kobi danışmanlığı

•             Eğitim vakfı

•             Tekstil sektöründe nitelikli ara eleman eğitimleri

•             Sektörel kümelenme

•             Başkale ve Muradiye Temsilciliği Açılması

•             Van Sanayi Portalı Projesini hayata geçirmek

•             Hayvancılık alanında girişimlerin özendirilmesi

•             Odamız tarafından tahsis edilecek alanda çağrı merkezi inşa edilmesi

•             Finans kuruluşları ile protokoller yapıp üyeye düşük faizli kredi sunmak

•             Ulusal ve uluslararası B2B’ler düzenlemek

İşsizlik oranları: TÜİK'e göre işsizlik 0,1 düştü İşsizlik oranları: TÜİK'e göre işsizlik 0,1 düştü

•             Irak, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan pazarlarına erişim

•             Tüccar ve Tacirin Yeşil Pasaport Alması

•             Eximbank

•             SRC Sınavlarının Van’da yapılması

•             İran Konsolosluğu

•             İran Bankalarının İlimizde Şube Açması

•             STM Sahası Yapılması

•             Kapıköy Gümrük Kapısı’nın Transit Ticarete Açılması

•             Gelincik ve Çilli Kapılarının açılması

•             İhtisas gümrüğü yetkisi

•             Kapıköy Gümrük Kapısı’nda Ek Peron Yapılması

2024 YILI DOLAYLIHEDEFLER

-             Van ilinin GSYH payını 2027 yılı sonuna kadar %50 artırmak

-             Marka Şehir

-             Turist sayısının artmasını sağlamak

-             1 milyar dolar dış ticaret hacmi

-             Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattı

-             Turizm ihtisas bölgesi - Spor, köy ve sağlık turizmi

-             Yeni Sebze-Meyve Hali Yapılması

-             Üstü Kapalı Semt Pazarları Yapılması

-             Kapıköy Şehir Merkezi Otobüs Seferleri

-             Van OSB Etaplar Arası Otobüs Seferleri Yapılması

-             TekstilkentDurak ve Sinyalizasyonu ve Üst Geçit Yapılması

KENTİN ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİNE YÖNELİK ADIMLAR

-             Hazine Arazilerinin Yatırımcılara Tahsisi

-             Yeni İmar Alanlarının Oluşturulması

-             Van’ın Ulaşım Altyapısının Geliştirilmesi

-             Çevre Yolu - Van Şırnak Karayolu

-             Bahçesaray Ulaşım Sorunu - Kuskunkıran İkinci Tüp Geçidi

-             Yeni Otogar Yapılması

-             Alternatif Caddeler Açılması

-             Raylı Sistem- Trafik sorununun çözümü

-             Şehir Stadyumu

-             Van Gölü’nün Korunması

-             Havayolu Ulaşımında Yaşanan Sorunların Çözümü

-             Aksa Van Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şube Sayısı

-             Sanayi Sitesi Fiber Altyapısı

-             Sanayi Sitesi 2. Etap Elektrik Altyapısının Tamamlanması

-             Tarihi yapıların restorasyonu

Kaynak: VANEKSPRES HABER MERKEZİ