(VAN) Şêx Seîd ve mücadele arkadaşları idam edilişlerinin 99’uncu yıldönümünde Van’da anmak etkinliği yapıldı.

DBP Van İl Örgütü öncülüğünde Şêx Saîd ve arkadaşlarını idam edilişlerinin 99’uncu yıldönümünde yaptıkları açıklama ile andı.

Van’ın Edremit ( Artemît) DEM Parti ilçe örgütü önünde yapılan anmaya MEBYA- DER, TUAY-DER, TJA, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal, Emek Demokrasi Platformu, DEM Parti ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Van'da 'OHAL görüntüsü canlı tutulmak isteniyor' Van'da 'OHAL görüntüsü canlı tutulmak isteniyor'

Açıklamada, Şêx Saîd’in fotoğraflarının yer aldığı, "1925'ten 1999'a diz çökmedik, çökmeyeceğiz" yazılı siyah pankart açıldı.

Açıklamayı yapan DBP Van İl Eşbaşkanı Harun Okay, “100 yıldır süren mücadele azmini bu yolla kırmayı amaçlıyor. 29 Haziran, Kürt ve Kürdistan tarihi açısından oldukça önemli bir eşiktir. 1925'te Şeyh Said'in idam edilmesinden 74 yıl sonra 1999'da Sayın Abdullah Öcalan'a idam cezası verildi. Bu tarih elbette bir tesadüf değil, aksine Kürt halkının özgürlük arayışına açık bir mesajdır. Bu anlamda bu tarihin önemini ve etkisini hala en sert biçimde; ağırlaştırılmış tecritle, cezaevlerindeki işkence sistemiyle, Kürt halkına dönük inkar ve  imha temelindeki politikalarla yaşıyoruz” dedi.

Okay, devamında şunları söyledi: “Şeyh Said ve arkadaşlarının idam edilmeleri sürecinde yaşananların çarpıtılmasında ve katliamda rolü bulunan sorumlular açığa çıkartılmalı, o dönemle yüzleşilmeli; Şeyh Said ve mücadele arkadaşlarının mezar yerleri ailelerine ve kamuoyuna açıklanmalı, tüm hakları iade edilmelidir.”

Açıklamanın ardından 5 dakika oturma eylemine geçen yurttaşlar, “Bimre koletî bijî azadî” slogan ve alkışla eylemi sonlandırdı.