Van DEM Parti  İpekyolu Belediye Adayları Cevdet Altındağ ve Canan Uzunay, ilçe de seçimi en az 60 bin oy farkı ile kazanacaklarını belirtti.

Van’da Şüpheli Kadın Ölümü: Cansız bedeni ağabeyin evinde bulundu Van’da Şüpheli Kadın Ölümü: Cansız bedeni ağabeyin evinde bulundu

Van büyükşehir statüsüne kavuştuktan sonra, 2012 yılında kurulan İpekyolu İlçesi, 2023 yılında yapılan nüfus sayımına göre yaklaşık olarak 350 bin nüfusa sahip. 52 mahallesi bulunan İpekyolu’nda 233 bin seçmen, 31 Mart’ta kurulacak olan 709 sandıkta ilçenin belediye başkanını belirlemek için sandık başına gidecek.

31 Mart 2019 yılında düzenlenen bir öncesi yerel seçim de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 54 oy oranı ile birinci parti olarak belediye başkanlığını kazandı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ise yüzde 40 oy oranı ile ikinci parti oldu. Ancak seçimden birkaç ay sonra İpekyolu Belediye Eşbaşkanları hukuksuz bir şekilde görevden alınarak yerlerine kayyum atandı. 8 yıldır ilçeyi kayyum yönetiyor.

DEM Parti İpekyolu Belediye Eşbaşkan adayları Cevdet Altındağ ve Canan Uzunay da büyük bir coşku ve heyecanla seçim çalışmalarını sürdürüyor. 

Eşbaşkanlar bir yandan mahallelerde halk toplantılarına katılırken, diğer yandan şehir merkezinde bulunan esnafları ziyaret ederek destek talebinde bulunuyor.

‘ÇALIŞMALAR GECE GÜNDÜZ SÜRÜYOR’

Van çarşının da İpekyolu ilçesi sınırları içerisinde bulunmasından dolayı, ilçenin günlük nüfusu neredeyse 500 bin kişiye ulaşmaktadır. Bundan dolayı da ilçe merkezinde yapılan çalışmalara büyük önem atfeden DEM Parti, her gün esnaf ve kurum ziyaretleri gerçekleştiriyor.

Uzunay ve Altındağ geceleri de iki koldan mahallelerde düzenlenen ve hayli kalabalık geçen halk toplantılarına katılıyor.

Ffe7Cda4 85C8 48C1 8704 Ce29Ca0962C7

ALTINDAĞ: ÇALIŞMALARIMIZI YAKLAŞIK 500 KİŞİLİK BİR EKİPLE YÜRÜTÜYORUZ

Şu ana kadar yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren, Cevdet Altındağ, yaklaşık olarak 500 kişilik bir ekip ile çalışma yürüttüklerini belirterek, “31 Mart seçimlerine yaklaşık 2 ay önce hazırlanmaya başladık. 60 gündür gece ve gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Çalışmalara başlarken ilk önce mahalle komisyonlarımızı kurduk. Gündüzleri esnaf ve kurum ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Geceleri ise arkadaşlarımız ile beraber mahallelerde halk toplantılarına katılıyoruz.  Şu ana kadar ilçe genelinde çalışma yürütmediğimiz mahalle (köy) kalmadı” dedi.

Konuşmasının devamında kayyum politikalarına dikkat çeken Altındağ, “Çalışmalarımız sırasında gördük ki halk arasında kayyumlardan dolayı büyük bir rahatsızlık var. Halkımız belediyeleri artık kendi kurumları olarak görmüyor. Hatta bazıları, ‘Ben belediyenin önünden geçmek istemiyorum. Çünkü bu kurum benim değil’ diyor. İlçe de 8 yıldır kayyum yönetimi var. Bazı mahallelerde halen içme suyu yok. Bostaniçi (Sixke) mahallesin den Selim Bey mahallesine kadar, mahallelerimizde belediyecilik adına çok fazla sorun birikmiş durumda. Elbet bu sorunları halkımızla hep beraber çözeceğiz. Belediyeyi kazandığımız zaman, belediye meclisi ve şehirdeki sivil toplum kuruluşları ile koordine bir şekilde halkımıza en iyi hizmeti sunacağız. Büyükşehir yetki alanına giren sorunları ise büyükşehir belediyemiz ile koordineli bir biçim de çözüme kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

‘AKP’YE EN AZ 60 BİN OY FARK ATACAĞIZ’

DEM Parti adayı Altındağ şunları söyledi: “İpekyolu’nda partimizin bir sorunu yok. 2019 seçimlerinde AKP’ye 22 bin oy fark atmıştık. En son genel seçimlerde ise yüzde 50 fark atmıştık. Bu seçim de ise AKP ye en az 60 bin oy fark atacağız. Bu umut ve istek halkımızda da mevcuttur. Kesin bir şekilde büyük bir fark ile zafer kazanacağız. “

61Df53Cf 1660 4D6E 8D48 481Cdb44330F

UZUNAY: BÜYÜK BİR SAHİPLENME VAR

İpekyolu Belediyesi Eşbaşkan Adayı Canan Uzunay,  “En başta İpekyolu halkına sıcak selamlarımı iletiyorum. Şu ana kadar her mahallede 6-7 halk toplantısı almış bulunmaktayız. 8 Mart’ta da kadınlara yönelik bir dizi etkinlik gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz bütün toplantılarda ve halk buluşmalarında halkımızın çok yoğun ilgisi ile karşılaştık. Halkımızın bizden temel beklentisi her zaman onların yanında olmamızdır” dedi.

‘KADIN TOPLANTILARI ALIYORUZ’

Kadınlara yönelik özel toplantılarda düzenlediklerini ifade eden Uzunay bu çerçevede birçok mahallede çok sayıda kadının katılımı ile ‘Kadın mahalle toplantıları’ düzenlediklerini sözlerine ekledi.

Kayyumların gelir gelmez ilk önce kadın çalışmalarına darbe vurduğunu aktaran Uzunay, “Yaklaşık 8 yıldır görevde bulunan kayyumlar İpekyolu’nda hiçbir çalışma yürütmediler. Göreve gelir gelmez de ilk işleri kadın kurumlarını kapatmak oldu. Bizde, bundan önce görevden alınan kadın eş başkanlarımızın yaptığı gibi, kadınlar için birçok merkez kurup, bu merkezlerde kadınlara yönelik projeler yürüteceğiz. Yaşanan bütün sorunları halkımızla el birliği yaparak beraber çözüme kavuşturacağız. 31 Mart’tan zaferle çıkacağız ve bu zafer halkımızın olacak.”

Editör: İshak Kara