İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in "Biz geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi” sözlerine bir tepki de Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Milletvekili Pervin Buldan’dan geldi. 

9. Yargı Paketi komisyondan geçti Teklifle ne değişecek? 9. Yargı Paketi komisyondan geçti Teklifle ne değişecek?

Buldan, sanal medya hesabından Akşener'in açıklamasını alıntılayarak "Namertçe" dedi. 

SAVAŞ BULDAN 1994'TE KATLEDİLDİ 

Buldan'ın eşi Savaş Buldan 1994'te kaçırılarak katledilen Kürt iş insanlarının arasında yer alıyordu. Savaş Buldan'ın cenazesi İstanbul'da Yeşilköy'de bir otelin çıkışında kaçırıldıktan iki gün sonra 3 Haziran 1994 tarihinde bulunmuştu. Mahkeme tutanaklarında Savaş Buldan ile aynı gün öldürülen Adnan Yıldırım ve Hacı Karay'ın isimlerinin "Öldürülecek Kürt İşadamları Listesi"nde olduğu ortaya çıkmıştı.

3 Kasım 1996'daki Susurluk kazası sonrası hazırlanan Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın 1998 tarihli raporunda, "Susurluk olayının başlangıcı belki de zamanın Başbakanı Çiller'in bir cümlesinde gizlidir. 'PKK'ye yardım eden iş adamlarının listesi elimizde' diyordu. Sonra da infazlar başladı. İnfazların kararını kim veriyordu? Bozulmanın başlaması ve vatan - millet hesaplarının yerini kişisel hesapların alması kaçınılmazdı ve öyle oldu" yazıyordu.