HAYDAR ERDİNLER - VANEKSPRES - ANKARA

DEM Parti Van milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, halkın 31 Mart’ta iktidar ve muhalefete açık bir mesaj verdiğini belirterek “Halkın tüm emeğini silaha harcayan, Kürt sorununda diyaloğu görmeyen, emekçinin hakkını vermeyen, topluma sırça köşklerden bakan, yoksulluğu ve yoksunluğu derinleştiren politikalar çökmüştür. AKP iktidarı bunu görmek istemedi. Çünkü devlet imkânlarına güveniyordu ama halklar ‘Devlet gücü sendeyse mühür bende’ dedi. Buna rağmen  AKP'nin Kürt coğrafyasında hile ve oyunları hız kesmemiştir. Kars, Bitlis ve Şırnak'ta yapılanlara halkımızla birlikte şahitlik ettik.” dedi.

Van 14’te 14’lük bir mesaj verdi

İranlı Acenta Yetkilileri Van Akdamar'da Buluştu İranlı Acenta Yetkilileri Van Akdamar'da Buluştu

Sayyiğit, Van halkının kayyım anlayışına “bir daha asla” mesajı verdiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Van'ın tüm ekonomik birikimi, halkımızın emeği kayyım eliyle çarçur edildi. Van'da bir zümre oluşturuldu, bir oligark takımı kuruldu. Yurttaşlar buna itiraz etmesin diye de kesintisiz bir şekilde gösteri ve yürüyüş gibi demokratik haklar Valilik tarafından yasaklandı. Kayyımlar haksız, hukuksuz olunca kentimizde Anayasa 34'ü ilga etmek de zor olmuyor hâliyle. Halkımız sokaklardan seslendi, bizler buradan anlattık ama Van halkını yok saydınız, hak ve hukuk tanımadınız. Tam da bu sebeple halkımız Van'da 14'te 14'lük bir mesajı size verdi.”

Halkın kayyımları reddettiğini belirten Sayyiğit, mazbata kriziyle ilgili “Seçim sonrası irade gaspı girişimi ise yüz binlerin iradesine çarpmıştır, gülen yüzlü çocukların bakışlarıyla boşa çıkarılmıştır. Dolayısıyla, siyasi iktidarın halkın iradesine kayıtsız şartsız saygı duyması ve artık bakış açısını değiştirmesi elzemdir. Çünkü belediye eş başkanlarımızın önünde yaratılan ekonomik ve sosyal tahribatı bertaraf etmek gibi ciddi bir görev var. Kayyumların çökerttiği belediyeler ancak halkla el ele verilerek yeniden ayağa kaldırılabilir.” ifadelerini kullandı.

Müfettişler tarihi soygunu araştırsın

Sayyiğit, Van’daki belediyelerin borçlarına dikkat çekerek “AKP'nin sığındığı bahaneler hikâye ama Vanlının beytülmalını soymak şahane. Bizler 2019'da Van Büyükşehir Belediyesini aldığımız zaman borcu 1 milyar 400 milyondu. Şu an tamı tamına 8 milyar 500 milyon borcu var. Bu kadar para harcandığına göre Van'ın kronik sorunları çözülmeliydi değil mi? Ama maalesef paralar uçup gitmiş, Van yerinde saymış. Tek başına VASKİ'nin borcu 2 milyar 418 milyon lira ama halkın kesintisiz bir şekilde temiz içme suyuna erişimi maalesef söz konusu değil. İnsanlar hizmet talep ederken kayyum denetimindeki VASKİ, yoksul Van halkını icraya verdi. Aynı şekilde, İpekyolu’nda da bir soygun, bir talan mevcut. Çünkü kayyumdan geriye kalan borç 1 milyar 123 lira.” dedi.

Sayıştay raporlarına rağmen iktidarın harekete geçmediğini belirten Sayyiğit şunları söyledi: “31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça da mülkiyeti Van Büyükşehir Belediyesine ait birçok taşınmaz satılığa çıkarılmış, başka kurumlara devredilmek istenmiştir.Edremit, Tuşbave Çaldıran ilçelerimiz 2019 yılında KHK'li olduğumuz gerekçesiyle bize verilmedi. Kayyumun farklı bir versiyonuyla gasp edilip AKP'li adaylara verilmişti. Onlar da kasayı boşalttılar, yüzlerce milyon borçlu belediyeler bıraktılar. Yetmedi, Edremit ve Tuşba ilçelerimizde taşınmazlar satıldı, belediyeye ait mülkler devredildi; buna rağmen dudak uçuklatan borçlar kapatılamadı. Dolayısıyla yalanlar, dedikodular için değil, halkın parasının çalındığı, kamunun zarara uğratıldığı bu tarihî soygun için müfettiş görevlendirin.”

DEM Parti sorumluluğunun farkında

Van halkına desteğinden dolayı teşekkür eden Sayyiğit sözlerini bitirirken “Van halkı partimizin üçüncü yol siyasetine sahip çıkmıştır. DEM PARTİ olarak tarihî sorumluluğumuzun farkındayız. Kayyumların bıraktığı enkaza rağmen tüm belediye eş başkanlarımız halkımızla birlikte çalışacak ve hizmet üretecektir.Hep birlikte ana dilimize, kültürümüze ve doğamıza sahip çıkacağız; belediyelerimizde kadınlar, gençler, engelliler, çocuklar için en doğru politikaları üretip her türlü sosyal imkânları sağlayacağız. Çünkü Van ve ilçelerinin artık kaybedeceği bir beş yılı dahayok.” dedi.

Editör: İshak Kara