Dini Bilimleri Araştırma Derneği (Komeleya Lekolîna Zanistên Dînî /DİB) 2’nci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Düğün salonunda gerçekleştirilen kongreye, çok sayıda kişi katıldı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunun ardından konuşan kongre divan üyesi Emin Ay, “Din, toplumu susturmanın aracı haline getirilerek peygamberin emanetine ihanet edildi. İslam dininin tüm amaçları ortadan kaldırılarak araçlar amaç haline getirildi. Demokratik İslam’ın öncüleri Kürt imamlar olacaktır. Buradaki iddia İslam’ın demokratikleştirilmesi değil, İslam’ın içinde zaten var olan demokrasi ve ahlak ilkelerinin esas alınmasıdır” dedi.

KAYYUM ATAMASINA TEPKİ

Daha sonra kongrede kısa bir konuşma yapan Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kamaç ise Hakkari'deki kayyum atanmasını kınayarak konuşmasına başladı. Halkın iradesini tanımayanların büyük bir utanç yaşayacaklarını ifade eden Kamaç, buna karşı halkın direneceğini söyledi. 

Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın

Son olarak konuşan eski DEP milletvekili Nizamettin Toğuç ise, “Halkımız kayyım rejimine karşı her yerde örgütlenmelidir. Sistemin bu korkuyla yol alamayacağını biliyoruz. Halkımızın birbirini örgütleyen, dayanışan ve kararlarını kendisi alan bir dönüşüme ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bundan sonra yapılması gereken de budur” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından DİB’in yeni yönetimine Diba Keskin, Esma Alıcı, Hasan Erzen, Kerem Yılmaz, Osman Kaya, Macit Kılıçaslan ve Enver Aykaç seçildi.

Editör: İshak Kara