Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Milletvekili Gülderen Varlı, Van’daki U-17 maçında saldırıya maruz kalan Ercişspor ile ilgili önerge verdi.

Milletvekili Önergesinde, “Centilmenlik ve sportmen davranış örnekleri yerine Türkiye’de sahalarda şiddet olayları kendini var etmeye devam etmektedir.

26 Mayıs 2024 tarihinde Van’da TS 1967 Ercişspor ve Van gençlik spor futbol takımları arasında U -17 final maçı oynanmıştır. İddiaya göre Oynanan müsabakada dakika 70’i gösterdiğinde TS 1967 Ercişspor kulüp başkanı ve antrenörü olan Barış Avcı kırmızı kart almış ve ters kelepçelenerek yere yatırılmıştır.“Müsabakayı yöneten hakemin gençlik spor müdürlüğünden olduğunu, taraflı davrandığı ve sportmence davranmadığını aktaran Barış Avcı, hakem bana küfür etti, sonra ters kelepçelendim ve yere yatırıldım. Oyuncularının ise sahayı terk ettikten sonra polisler tarafından soyunma odasında darp edildiğini aktarmıştır. Yaşanan olaylardan sonra darp edilen oyuncular Van Bölge Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırılmıştır.”

Yaşanan şiddet olaylarının ardından Türkiye’de spor müsabakalarında fairplay kuralları ihlal edilmekle kalmamış, yaşanan şiddet olaylarına poliste müdahil olmuştur.” Dedi.

Genç İş İnsanı Vanspor’a aday mı oluyor? Genç İş İnsanı Vanspor’a aday mı oluyor?

Varlı, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a şu soruları yanıtlamasını istedi:

Bu bağlamda:

1.         26 Mayıs 2024 tarihinde Van’da TS 1967 Ercişspor ve Van gençlik spor futbol takımları arsında oynanan U- 17 final maçında görev alan hakemin taraflı davrandığı iddiaları doğru mu?

2.         TS 1967 Ercişspor oyuncularının polisler tarafından darp edildiği ve tehdit edildiği iddiaları doğru mu? Doğru ise yaşanan olaylardan sonra hakkında soruşturma açılan polis sayısı kaçtır?

3.         TS 1967 Ercişspor kulüp başkanı ve antrenörü Barış Avcı’nın ters kelepçelenerek yere yatırılmasının gerekçesi nedir?

4.         Maç bitmeden sahayı terk etme olaylarının artması hakkında bakanlık olarak ileriki sezon için nasıl bir çözüm planlanmaktasınız?

5.         İddia edildiği gibi       TS 1967 Ercişspor’un final maçında galip gelmemesi için hakem tarafından hile yapıldı mı?

6.         Maçı yöneten hakem hakkında başlatılan herhangi bir soruşturma var mı? Bu maçtagörev alan hakem daha öncehangi maçları yönetmiştir?

A56094Bd 8Ca9 4Cc5 B39F C1B12Ecb8E5C

411025E7 Ee35 4B2E 8Cb7 4A573886976B

Editör: İshak Kara