(DİYARBAKIR) Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Erzirom Milletvekili Meral Danış Beştaş, 25 Haziran'da Meclis'te yaptığı açıklamada, AKP Amed Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun kayyımlarla olan ilişkisine değindi. Beştaş, "Galip Ensarioğlu’nun kayyım döneminde işe almak için ne kadar para aldığını, kaç kişiyi işe aldığını soralım Diyarbakır halkına” ifadelerini kullandı. Ensarioğlu, bunun üzerine hakaretler savurarak, Beştaş'ın bahsettiği işe alımların "iftira" olduğunu iddia etti. 

EN AZ 86 AKRABASI BELEDİYELERDE 

Ensarioğlu’nun "iftira" dediği işe alımların gerçek olduğu ortaya çıktı. 2016, 2017, 2020, 2021 yıllarında Peyas (Kayapınar) ve Rezan (Bağlar) belediyeleri kayyımlarının Ensarioğlu'nun çok sayıda yakınını işe aldığı öğrenildi.  

Edinilen bilgilere göre; Peyas Belediyesi kayyımı Ensarioğlu'nun en az 79 akrabasını işe aldı. Personel A.Ş. üzerinden işe alınan kişilerin soyadları ise, Ensari, Ensarioğlu, Batmaz, Baran ve Özdemir. Söz konusu kişilerin birçoğu halen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Fen İşleri'nde çalışıyor. Belediyede ayrıca şu an Ensari ve Ensarioğlu soyadında 2 memur bulunuyor.  

Ensarioğlu’nun Rezan (Bağlar) Belediyesi'nde de 5 akrabası bulunuyor. 

ABİ-KARDEŞ AYNI İŞTELER!

Ensarioğlu ve ailesi, geçmiş dönemlerde "ihale" vaadiyle iş insanlarından destek talebiyle gündeme gelmişti. Yine Ensarioğlu’nun kardeşi Cihan Ensarioğlu da kayyım atanan belediyelerde iş vaadiyle halktan yüklü miktarda paralar almakla gündeme gelmişti. 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Acı Günü DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Acı Günü

Cihan Ensarioğlu, 2016 yılında kayyım atanan Amed Büyükşehir Belediyesi’ne AKP’lileri yerleştirmeye başladı. Cihan Ensarioğlu, bazı kişilerin işe alımının yapılmaması üzerine kayyım Cumali Atilla ile karşı karşıya geldi. Kardeş Ensarioğlu, 15 Haziran 2017 tarihinde kayyıma işe alınacaklarının listesini sundu. Bu talebe karşı çıkan kayyım Cumali Atilla, dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Ensarioğlu, bunun üzerine gözaltına aldırdı. 2 gün gözaltında tutulan Ensarioğlu, ağabeyi Galip Ensarioğlu’nun girişimleri sonucu serbest bırakıldı. 

İHALELER ENSAR ŞİRKETİNE 

AKP'li Ensarioğlu ve yakınları sadece işe alımlarla değil ihalelerle de sık sık gündeme geldi. İller Bankası, 24 Eylül 2020 tarihinde “Artvin (Merkez) Kanalizasyon ve İçme suyu İnşaatı” adı altında bir ihale düzenledi. İhaleye 40 şirket teklif verdi ancak sadece iki şirketin teklifi kabul edildi. 3 Aralık 2020 tarihinde merkezi Amed’de bulunan Ensar İnşaat ile 20 milyon 556 bin TL’lik sözleşme imzalandı. 

Galip Ensarioğlu, son olarak Xarpêt’te Ocak 2020’de meydana gelen ve 41 yurttaşın hayatını kaybettiği deprem sonrası TOKİ tarafından gerçekleştirilen 330 milyon lira değerindeki “deprem konutları” ihalelerin akrabalarına ait olan Ensar Şirketi’ne verilmesiyle gündeme gelmişti.  

MA / Müjdat Can