(İSTANBUL) İstanbul’da temaslarda bulunan Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe ve beraberindeki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldi. Tekçe’ye Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl örgütü yöneticileri eşlik etti. Tekçe ve beraberindeki heyeti Ekrem İmamoğlu karşıladı.

Görüşmede konuşan Tekçe, Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanmasının tamamen siyasi bir karar olduğunu ifade ederek İstanbul gibi bir kentin desteğinin önemli olduğunu vurguladı. Kayyım atamalarıyla halkın iradesinin yok sayıldığını aktaran Tekçe, İmamoğlu’ndan halkın iradesinin gasp edilmesine karşı yapılan, hukuksuzluğu, adaletsizliği kamuoyunun gündemine taşımasını istedi.

 ‘PARTİYE VE BÖLGEYE GÖRE FARKLI KANUN OLAMAZ’

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın yerine kayyım atanmasını talihsizlik olarak nitelendiren İmamoğlu, “Kanuna aykırı bir takım şeyler olabilir ve yapılan bu uygulamalar sonucunda insanlar cezalar alabilir. Bu durumda belediyenin bir meclisi var, meclisi ve oradan biri seçilir başkan olur. Hemen bir kayyım atayarak bu süreç yönetilmez. Elbette bu uygulama doğru değil. Kanunlar ülkenin her yerinde uygulanması herkes için eşittir. Kişilere farklı, partilere göre ya da bir bölgeye göre farklı kanun olmaz” diye konuştu.

Kanun uygulamalarında ilişkin Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu durumu raporlaştıracağını belirten İmamoğlu, “Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu durumu raporlaştıracağım ve encümene taşıyacağım. Buna ilişkin yanıt verilmesini isteyeceğim. Belediye meclisinin iradesinin hukukla uygulanmasını için gerekli çabayı göstereceğim. Mahkemenin aldığı tutuklama kararların boyutunu doğruluğunu bilemeyiz. Ama bu kayyum meselesi hepimiz için bir tehdit oluşturuyor. Bu tarz uygulamalar devam ederse Türkiye’nin demokrasi diye bir şey kalmaz” dedi.

 GÖRÜŞME OLUMLU GEÇTİ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Acı Günü DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Acı Günü

 Görüşmenin ardından kısa bir demeç veren Tekçe, görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, “Kendisi kayyım politikasının yanlış olduğunu net bir şekilde ifade etti. Bizlerde o sıcaklığı kendisinden aldık. İktidarın kayyım politikalarına karşı tavrının Hakkari’nin sorunu olmadığını bütün Türkiye’nin sorunu olduğunu kendisi de ifade etti. Kayyım meselesini her yerde gündem getireceğini ifade etti. Kayyım konusunu raporlaştırıp encümene taşıyacağını ifade etti. Ayrıca Kürt halkını sahiplenmesi bizi mutlu etti. Kısacası görüşmemiz olumlu ve güzel geçti” dedi.

/Mezopotamya Ajansı/