(BAŞKALE) “İradeye Saygı Yürüyüşü”nde yapılan açıklamada, hukuk sağlanıncaya Kürt halkının statüsü ve anadili anayasal güvenceye kavuşuncaya kadar direnişin devam edeceği mesajı verildi.

“İradeye saygı, kayyıma geçit yok” pankartı önünde açıklama yapan Wan Milletvekili Zülküf Uçar, “Colemêrg belediye eşbaşkanımız Sıddık Akış nezdinde Kürt halkının iradesini gasp edildi ve darbe yapıldı. Bu yüzyıllık sömürgeci aklın tezahüründen başka bir şey değildir. Yüzyıldır Kürt halkının iradesi, varlığı, statüsünü ve son olarak seçme ve seçilme hakkını elinden almıştır. Bu faşist ve sömürgeci akla karşı yapılan iradeye saygı yürüyüşüdür. Bu yürüyüş İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan üzerinde başlayıp, zindanlara tesir eden anlayışa karşı bir yürüyüştür. Ülkede, hak, hukuk, gelinceye, Kürt halkının stütüsü ve anadili gerçek anlamda bir anayasal güvenceye kavuşmadan mücadeleye, direnişe devam edeceğiz” dedi. 

İpek Bakırhan son yolculuğuna uğurlandı İpek Bakırhan son yolculuğuna uğurlandı

‘MİLYONLAR BİZİMLE BİRLİKTE’

Eylemlerinin sadece yürüyüşçülerle sınırlı olmadığını milyonların arkalarından olduğunu ifade eden Uçar, “Bu ülkeye elbette demokrasi gelecektir. Elbette bu demokrasi ve adalet Kürt halkı ve dostlarının mücadelesiyle gelecektir. Bugün aynı zamanda JİTEM tarafından katledilen Vedat Aydın’ın da saygıyla anıyoruz. Bizler, Colemêrg halkıyla birlikte direnişte olacağımızı belirtiyoruz” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından yürüyüşçüler Elbak’a doğru yola koyuldu. Açıklamada sık sık “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.