Van’ın merkez ilçelerinden Özalp DEM Parti tarafından yapılan oylamada Sakine Kutpınar ve Ecevit Ceylancı en yüksek oyu alarak 9 gün sonra yapılacak olan 31 mart yerel seçimlerinde  Özalp Eş Başkan adayları oldu.

Peki, Kutpınar ve Ceylancı kimdir ve nerelidir?

Sizler için Sakine Kutpınar ve Ecevit Ceylancı’ın Biyografilerini derledik.

SAKİNE KUTPINAR KİMDİR?

1984 Özalp Tepedam (Asteco) mahallesinde 12 kişilik yurtsever bir aileden Dünyaya geldi. 2013’te parti çalışmalarında yer aldı.

2014 yılında Saray BDP belediye meclis üyeliğine seçildi. Kayyum atandıktan sonra tekrar Özalp ilçesinde gerek özgün Tja çalışmaları gerek karma çalışmalara devam etti.

İşte Vanspor'un kalan maçlarına göre şampiyonluk hesabı! İşte Vanspor'un kalan maçlarına göre şampiyonluk hesabı!

2019 da HDP Özalp belediye meclis üyeliğine seçildi. 8 ay görevde kaldıktan sonra yine kayyum gaspından sonra görevden alındı.

2019’dan sonra parti çalışmalarını sürdürdü 2021-2023 yılları arası Özalp ilçe eş başkanı olarak 3 yıl görev yaptı. Lise mezunu olan Kutpınar, Evli bir çocuk annesidir.

ECEVİT CEYLANCI KİMDİR?

1973 Özalp Sugeçer (Qertelan) mahallesinde doğdu. Lise mezunu olan Ceylancı, Van’da iş bulamayınca  Genç yaşta metropollerde inşaat sektöründe çalışmaya başladı.

İnşaat için çalışmaya gittiği şehirlerde fırsat buldukça gönüllü olarak parti çalışmalarına katıldı.

İnşaattan sonra Esnaf oldu. Esnaf olduktan sonra da siyasetten asla kopmadı. 2010 yılından beri Parti çalışmalarında aktif olarak yer aldı. Sırasıyla mahalle meclisi, İlçe meclisi, kent koordinasyon, Mebya-Der, DBP ilçe yöneticiliği HDP’den Özalp ve Van Büyükşehir Belediyesi meclis üyeliği yapan Ceylancı Evli 5 çocuk babasıdır.

Editör: İshak Kara