Diyarbakır’da, 2 yıl önce oynanan Amedspor-Bursaspor maçında tribünde IKBY bayrağı açıp, “Biji Kürdistansloganları attıkları için soruşturulan 7 kişi ile ilgili savcılık kararını verdi.

Van'da 2 araç kaza yaptı: 11 yaralı Van'da 2 araç kaza yaptı: 11 yaralı

Diyarbakır Stadyumunda 25 Eylül 2022 tarihinde oynanan Amedspor-Bursaspor maçında tribünde bulunan 7 kişi hakkında, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağını açmak ve “Biji Kürdistan” sloganı attıkları gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

Gözaltına alınıp adli kontrol şartı ile serbest bırakılan 7 kişi ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

Rudaw’da yer alan habere göre, Savcılık maçta açılan bayrağın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne ait olduğunu belirterek, suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getirdi. Savcılığın takipsizlik kararında şöyle denildi:

“Propaganda suçunu düzenleyen 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesinde 30/04/2013 yürürlük tarihi 6459 sayılı yasa ile yapılan değişiklik sonrasında propaganda suçunun oluşabilmesi için ‘terör örgütünün’ cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde suçun işlenmesinin ön koşul haline getirildiği, ancak somut olayda bu unsurların yer almadığı, dolayısıyla atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı incelenen hazırlık evrakı kapsamından anlaşılmakla; şüpheliler hakkında atılı suçtan ayrı ayrı kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına…”

Editör: İshak Kara