TBMM Genel Kurulu'nda  görüşülmekte olan "İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin 7. Maddesi SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına Ocak-Temmuz 2024 döneminde yapılacak zam yüzde 49.25 olacak şekilde değiştirildi. 

TBMM  Plan ve Bütçe Komisyonu'na hükümetin sevk ettiği haliyle kanun teklifinin 7. Maddesi SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 37,57 artış getiriyor, yüzde 5 ek zamla da artışın yüzde 42.57'ye çıkarılmasını öngörülüyordu.

Ancak memur ve işçi emekli aylıkları arasında işçiler aleyhine doğan farka yönelik emekli kitlesi ve emekli sendikaları ile kamu oyundan gelen tepkiler üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bütün emekli aylıklarına eşit oranda, yüzde 49,25 zam yapılacağını duyurmak zorunda kalmıştı. 

Van İŞKUR 124 branşta 378 personel alım ilanını duyurdu Van İŞKUR 124 branşta 378 personel alım ilanını duyurdu

Bugün TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve CHP tarafından verilen iki ayrı önerge birleştirilerek görüşüldü ve 7. Madde'de, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 49.25'e çıkarıldı.

Kanun görüşülmeye devam ediyor. 

Editör: İshak Kara