Van’da Hakkari’ye atanan kayyıma ilişkin DBP, TJA ve DEM Parti öncülüğünde Musa Anter Park’ında açıklama yaparken, 5 ilçede ise yine kayyum protestosu vardı.

DEM Parti Milletvekili Mahmut Dindar ve sivil toplum örgülerinin katıldığı açıklamada  "Kayyıma ve faşizme geçit yok. Halk iradesini tanıyın" pankartı taşındı.

Açıklamayı DEM Parti İl Eş Başkanı Gülşen Kurt yaptı. Colemêrg halkının iradesini, hak ve özgürlüklerini savunmaya ve dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini söyleyen Kurt, yarın Colemêrg’te görülecek olan siyasi davaya tanıklık etmeye çağırdı. Kurt, “Hala bu yanlıştan dönülmenin imkanı mevcuttur. Mahkeme bu hukuksuz gidişata dur demelidir. Adalet ve hukuk talep eden herkes bu haksızlığa itiraz etmelidir" dedi.

'ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Demokratik barış siyasetinin önünün açılmasını ve Kürt halkını da kapsayan bir normalleşmenin olması gerektiğini ifade eden Kurt "Kayyım, OHAL ve KHK politikaları ile bu süreç ilerleyemez. Kürtleri kapsamayan bir normalleşme olamaz. Eşbaşkanlarımızın ve seçilmiş belediye meclisimizin görevini yapmasını engelleyen bu uygulamaya son verilmelidir" şeklinde konuştu. Ardından DEM Parti Wan Milletvekilli Mahmut Dindar da kayyım politikalarına karşı duran tüm kesimlere teşekkür ederek, "Seçilmiş belediyemizi borçla devraldık. Bu parayla bir Colemêrg daha inşa edilirdi. Kayyım, hukuksuzluk, hırsızlık, yolsuzluktur. Kayyımlara asla boyun eğmeyeceğiz. Bu halk kirli politikalarınızı kabul etmeyecek" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından kitle sık sık "Bijî berxwedana Colemêrg", "Kayyımlar gidecek halk gelecek", "Colemêrg rûmeta me ye", "Baskılar bizi yıldıramaz"  sloganları attı. Kitle, belediye önünde nöbet tutmak için yürüyüşe geçti.

BAŞKALE - ELBAK

Van Başkale ilçesinde de Hakkari Belediyesine yönelik kayyım atamasına karşı belediye binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya Başkale Belediye Eşbaşkanları Şengül Polat ve Fevzi Caner, DEM Parti ilçe örgütü ve belediye meclis üyeleri katıldı. Açıklamayı kitle adına DEM Parti Elbak Meclis üyesi Barış Savaş Abi yaptı.

Faşizme geri adım attıracaklarını belirten Abi, “Bin defa deneseniz de zor ve şiddet yoluyla ne halkımızın rızasını ne de onayını alabilirsiniz. Zor ve şiddet yoluyla irademizi elimizden alamazsınız. İktidar benzer bir kumpası Van’da da ortaya koydu ancak Van halkı görkemli bir direnişle faşizme geri adım attırdı. Van gibi zafer Hakkari’nin olacaktır ”dedi

GEVAŞ - WESTAN

Aynı kapsamda Gevaş ilçesinde belediye önünde bası açıklaması yapıldı. Açıklamaya Belediye Eşbaşkanları Kübra Aktı, Rüknettin Hakan ile Westan Belediye Meclis üyeleri, ilçe örgütü katıldı. Ortak metni Filiz Arslan okudu. Ardından bir süre belediye önünde oturma eylemine geçti.

GÜRPINAR - PAYÎZAVA

Kayyımı protesto etmek için bir açıklamada Van Gürpınar ilçesinde yapıldı. Açıklama belediye önünde yapılırken, açıklamaya belediye eşaşkanları ve belediye meclis üyeleri katıldı. Açıklamayı Herdem Acar yaptı.

SARAY - SERAV

Van balığının muhteşem yolculuğu devam ediyor Van balığının muhteşem yolculuğu devam ediyor

Saray ilçesinde de aynı kapsamda belediye eşbaşkanları ve belediye meclis üyelerin katılımıyla belediye önünde açıklama yapıldı.

Editör: İshak Kara