8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaklaşırken kutlamalar günler öncesinden başladı. Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Van’da 8 Mart kapsamında yapacakları eylem ve etkinliklerin startını yaptıkları açıklama ile verdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamada Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile DEM Parti Van Kadın Meclisi üyeleri, Van Kadın Platformu ve Star Kadın Derneği (Star-Der) yöneticileri ve üyeleri yer aldı.

DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Neslihan Şedal ile ilçe belediye kadın eşbaşkan adayları da açıklamada yer aldı. Üzerinde “Em jin bi hevra li dijî tecrîdê azadiyê, li dijî şer aşitî diparêzin” (Biz kadınlar tecride karşı özgürlüğü, savaşa karşı barışı savunuyoruz” yazılı pankart açan kadınlar, ellerinde katledilen ve kaybedilen Kürt kadınların fotoğrafları ile “Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru” ve “İmralı tecridine son” yazılı dövizler taşıdı.

Açıklamanın yapıldığı alana yine 4 Ekim 2022’de Federe Kurdistan Bölgesi’nin Silêmanî (Süleymaniye) kentinde katledilen Jineoloji Araştırmaları Merkezi üyesi Gazeteci-Yazar Nagihan Akarsel’e ait “Çağın duygu ve düşünce çağlayanına çağıran bir sese ihtiyacımız var… Eskil, arkaik olduğu kadar şimdiyi anlatan bir ses’e… Evrende yalnız olmadığımızı hissettiren, enerjimizi bütünleyen bir söze” cümleleri ile “Nagihan yoldaşı, sevgi ve sonsuz bir özlemle anıyoruz” ifadelerinin yer aldığı bir pankart asıldı.

ULUSAL KIYAFELERLE HALAYA DURDULAR

Açıklamaya ulusal kıyafetleriyle katılan kadınlar, açıklama öncesi arbane eşliğinde kendi seslendirdikleri Kürtçe stranlarla uzun süre halay çekti. Bu anlarda sık sık “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî berxwedana zindana”,  sloganları atıldı.

İpekyolu Belediyesi açıkladı: Kayyum, 1 milyar 123 milyon TL borç bıraktı İpekyolu Belediyesi açıkladı: Kayyum, 1 milyar 123 milyon TL borç bıraktı

ŞEDAL: KÜRT KADINLARININ MÜCADELESİ ONLARIN POLİTİKASINDAN DAHA BÜYÜK

Akabinde söz alan Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Neslihan Şedal ise, Kürt kadın mücadelesini yükselten kadınlara selam gönderdi. Mücadeleci kadınların yıllardır erkek zihniyetine karşı başkaldırdığını belirterek, bu yolda yaşamını yitiren kadınları anan Şedal, Kürt kadınlarının mücadelesinin her yerde örnek olduğunu ifade etti. Şedal, her yerde bu mücadeleyi yükseltemeye devam edeceklerinin altını çizdi. 

Kadınların özel savaş politikalarıyla hedef alındığını, katledildiğini, tutuklandığını söyleyen Şedal, bu politikalara büyük bir mücadeleyle yanıt vereceklerini belirtip, sözlerini “Kürt kadınlarının mücadelesi onların politikasından daha büyük” diyerek noktaladı.  

 Şedal’ın konuşmasının ardından kadınlar 8 Mart’ı halay çekerek kutladı.

Editör: İshak Kara