Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 3 milyar 679 milyon 382 bin 988 TL'ye ulaştı. Kayyım yönetimi, yerel seçimler öncesi belediyeye ait son taşınmazları da satışa çıkarmaya başladı.

Vanlı İsim Partisinden İstifa Etti Vanlı İsim Partisinden İstifa Etti

Daha önce Artemêt (Edremit) ilçesinin Eskicami ile Yenicami mahallelerinde bulunan 150’den fazla arsa ve içerisindeki yapıların bulunduğu toplam 213 bin 457 metrekare alanın satılması için ihale yapan kayyım, bu arsalar için belirlenen muhammen bedeli ise 800 milyon TL olarak gösterdi. Bu satışların ardından bölgede kalan 58 arsa ve taşınmaz bu hafta itibariyle satışa çıkarıldı. 7 Şubat’ta ihaleye çıkması beklenen arsalarla ilgili kentin bir çok noktasına ilan asıldı. 

KİMSE İHALEYE GİRMEDİ

Sadece bununla sınırlı kalmayan kayım yönetimi, Tuşba ilçesindeki bir düğün salonu ve şehirlerarası otogarın bir bölümünün de içerisinde olduğu 20 bin metrekarelik alanın 5 bin 600 metrekarelik bölümünü, 36 milyon muhammen bedelle satılığa çıkarmış ve ihalesini gerçekleştirmişti. Kayyım bu kez Tuşba İlçesi İstasyon Mahallesi’nde bulunan 3 bin metrekarelik alanı da satışa çıkardı. Kayyım yönetiminin ihale için belirlediği muhammen bedel ise 36 milyon TL oldu. Yine kayyım yönetimi Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Vanpark AVM içerisinde bulunan 11 dükkanın satışını da daha önce gerçekleştirmişti. Daha önce defalarca kez ihaleye çıkarılan dükkanlar, kimsenin ihaleye girmemesi nedeniyle satılamazken, söz konusu iş yerleri bir kez daha ilana çıkıldı. Dükkanlar için muhammen bedel ise 183 Milyon TL olarak belirlendi. 

ELEKTRİK BORCUNU KREDİYLE KAPATIYOR

Borcu kabaran kayyımın, elektrik ve diğer borçları da çektiği kredilerle ödediği öğrenilirken, belediyenin bu borçları kısa, orta ve uzun vadeye yaydığı belirtildi. Bunca arsa ve belediyeye ait yapıları satmasına rağmen borcu katlanan kayyım yönetimi, son atanmış meclis toplantısında ödenmeyen elektrik borçlarının finansmanında kullanılmak üzere İller Bankası ile diğer özel bankalardan kredi kullanılması kararı aldı. 

Kayyım yönetimi daha önce belediyeye ait yüzlerce arsayı satmış, belediyeye ait yapılar başka kurumlara devretmiş ve belediyeye ait neredeyse taşınmaz bırakmamıştı. 

MA / Ruken Polat 

Editör: İshak Kara