(VAN) Ekonomik kriz karşısında zor günler geçiren yurttaşlar en temel ihtiyaçlardan kısarak krizi aşmaya çalışıyor. Wan’da mahallelerde kurulan pazarların müşterileri giderek azalırken, pazarcılar satış yapamamaktan, yurttaşlar ise ürün alamamaktan şikayet ediyor. İpekyolu (Rêya Armûşe ) ilçesine bağlı Erek Mahallesi’nde kurulan semt pazarı en kötü süreçlerden birini yaşıyor. 

Pazarcılık yaparak geçimini sağlayan Mirhan Atlak, bu yıl krizi daha fazla hissettiklerini söyledi. Akaryakıta yapılan son zamlarla birlikte sebze ve meyve fiyatlarının da yükseleceğine dikkat çeken Atlak, “Her geçen artan akaryakıt fiyatlarından dolayı mağduruz. Evine ekmek götüremeyen insanlar var. Asgari ücret alan bir insan nasıl geçinebilir ki? Wan’da ev kiraları mahallerde 8 bin TL’den başlıyor. İnsanlar evlerinin kirasını mı ödesin, yoksa geçimlerini mi sağlasın? Kazandığımız para hiçbir şekilde yetmiyor. Çocuklarımızın masraflarını bile karşılayamıyoruz. İnsanlar meyve almak istiyor ama fiyatlardan dolayı kimse alamıyor. Bu kriz hem bizi hem de yurttaşları vuruyor” ifadelerini kullandı.

ÇOĞU ZAMAN SİFTAH YAPAMIYORLAR

Pazar esnaflarından Hamdi Taşdelen de, yurttaşların alışveriş yapamadıkları için kazanamadıklarını söyledi. Taşdelen, “Karın tokluğuna çalışıyoruz. Bizim başka şeyi düşünecek halimiz yok. Sabah saat 08.00’de pazara gelip tezgâh kuruyoruz, akşam 20.00’e kadar. Ama bazen siftah bile yapamıyoruz” ifadelerini kullandı. 

ÇOCUKLARINA MEYVE ALAMIYOR

Pazara gelip eli boş döndüğünü söyleyen Aynur Kaya, “Ekonomik krizden dolayı artık hiçbir şey alamaz duruma geldik. Bu yıl ise çarşıya pazara çıkıp eli boş dönüyoruz. Pazara geliyorum akşam çocuklarıma güzel bir yemek yapmak için bir şeyler almak istiyorum ama artan fiyatlardan dolayı maalesef alamadan eve geri dönüyorum. Çocuklarım benden meyve almamı istedi. Meyve fiyatlarına baktım ama cebimdeki para meyveye yetmedi. Önceden kilolarca aldığımız meyve ve sebzeyi şuan tadımlık alıyoruz. Bugün ise sadece evime bir adet kuru soğan ve bir karpuz alabildim” diye anlattı. 

PAZAR ESNAFINDAN BORÇ ALIYOR

Hayvanları ‘öldürme’ yasası komisyondan geçti Hayvanları ‘öldürme’ yasası komisyondan geçti

Pazar esnaflarından meyve ve sebzeyi borçla aldığını söyleyen Nuran Demir de, insanların evine kuru ekmek götüremez hale geldiğini ifade etti. Demir, “Para yetmediği için pazar esnafından borç alıyorum. Bir gelirimiz yok ve hayat bizim için çok zor. Şuan nişanlı bir kızım var ve düğün hazırlığı içerisindeyiz. Ben, evimi geçindiremiyorum kızıma nasıl eşya alayım? Önceki yıllar böyle değildi 100 TL ile bizler iki haftalık malzeme alabiliyorduk. Çok daha kötü günler bizleri bekliyor” dedi. 

Esnaflardan Abuzeyt Tünel ise, “Daha önceki yıllarda ekonomik kriz böyle derin değildi. Artık ne biz ne de yurttaşlar bir şey alamıyor. Bu gidişat biran önce değişmelidir” şeklinde konuştu.