Dereye düşen çocuğunu kurtarmak isterken hayatından oldu Dereye düşen çocuğunu kurtarmak isterken hayatından oldu

(VAN) Başkale (Elbak) ilçesinde 15 Ağustos 2023 tarihinde M.Ş. adlı kadına cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla hakkında dava açılan korucu Bışar Atlı’nın yargılaması sürüyor.

Atlı'nun tutuksuz yargılandığı davanın yarın görülecek duruşmasında karar çıkması bekleniyor. Van 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davaya dair konuşan M.Ş’nin avukatı Hadi Cin, dayanışma çağrısı yaptı.

'MAHKEME NEDEN KARARINI DEĞİŞTİRDİ?’

Van 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı anımsatan Cin, “İlk üç duruşmada savcı da sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti. Zaten son duruşmada bazı tanıkların dinlenilmesinden vazgeçilmesi, adil bir kararın verilmeyeceği yönünde endişe yaratmıştır. Ancak asıl endişe savcılığın dava dosyasına sunduğu mütalaa ile ortaya çıkmıştır. Bu mütalaa bizde fazlasıyla şaşkınlık yaratmıştır. Mahkemenin ve savcının birden bire tavır ve tutum değişikliğine gitmesini gerektiren somut bir gelişme, sanık lehine bir değişme yokken meydana gelmesi, tarafsız ve adil yargılanma hakkı bakımından endişe vericidir. Bu arada ne oldu bilmiyoruz. Dava, kadına karşı şiddet ve cinsel saldırı bakımından kamuoyu desteğine ihtiyaç duyan bir dava halini almıştır. Bugüne kadar dava, tarafımızca kamuoyunun bilgisine sunulmamış ve kendi seyrinde devam ettirilmiştir. Ancak mahkeme ve savcılığın tavır değişikliği karşısında cinsel saldırı failinin cezasız kalması tehlikesi doğmuştur. Bu nedenle davayı kamuoyuna duyurmak ve kamuoyu desteğini alma gereği ortaya çıkmıştır. Yarın herkesi bu davaya ve cezasızlık politikasına karşı mahkeme salonunda bekliyoruz” çağrısı yaptı. 

NE OLMUŞTU?

Van Başkale ilçesine bağlı bir kırsal mahallede 15 Ağustos 2023’te korucu olan Bışar Atlı’nın, M.Ş. isimli bir kadına cinsel saldırıda bulunmuştu. Davanın ikinci duruşması 26 Nisan’da Van 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme iki tanık askerin dinlenmesine karar vermesine rağmen askerler duruşmaya katılmadı.  MA