Van Başkale (Elbak) ilçesinde 15 Ağustos 2023 tarihinde M.Ş. adlı kadına cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla hakkında dava açılan korucu Bışar Atlı’nın 4’üncü duruşması Van 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, bir önceki mahkemece serbest bırakılan korucu Atlı katılmazken, avukatı hazır bulundu. Duruşmaya M.Ş’nin ailesinin yanı sıra Özgür Kadın Hareketi (TJA), STAR Kadın Derneği, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Van Barosu Kadın Hakları Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Kadın Hakları Komisyonu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri katıldı.

CEZA TALEBİ 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, dosya savcısının değişmesi nedeniyle yeni bir mütalaa verildi. Bir önceki savcının “cinsel saldırı” suçundan beraat mütalaasına karşı yeni savcı “basit cinsel saldırıdan” fail hakkında ceza talep etti. 

Mütalaaya karşı savunma yapan M.Ş’nin avukatı Hadi Cin, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılıyla Antalya Adliyesinden duruşmaya katıldı. Cin, “Bir önceki duruşmada savcı mütalaasında   beraat istemişti ancak bu mütalaada ceza istenmesi olumludur” dedi. M.Ş.’nin avukatı Jiyan Özkaplan da mütalaayı bir öncekine göre olumlu bulduklarını ancak cezanın “basit cinsel saldırı” eyleminden değil “nitelikli cinsel saldırıdan” verilmesini talep etti. Özkaplan, faillin kaçma ihtimaline karşı tutuklanmasını istedi. 

Savunmaların ardından M.Ş. ve Fail Bışar Atlı’nın avukatları mütalaaya karşı savunma için ek süre talep etti. 

Mahkemeye talebi kabul ederek bir sonra ki duruşmayı 9 Temmuz’a erteledi. 

Van'da 'OHAL görüntüsü canlı tutulmak isteniyor' Van'da 'OHAL görüntüsü canlı tutulmak isteniyor'

‘GÜÇLERİNİ ÜNİFORMADAN ALIYORLAR’

Duruşma sonrası adliye önünden yapılan açıklamada konuşan DEM Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, “Fail Bişar Atlı 30 Mayıs’ta tahliye edilmişti. Fail, işlediği suçtan dolayı sadece 9 ay cezaevinde kaldı. Bu durum Türkiye yargısının son süreçte nasıl birilerinin emri altında hareket ettiğini bir kez daha kanıtlamış oluyor. Bişar Atlı gücünü üstünde ki üniformadan ve elinde ki silahtan, erkek aklı ve devletten alıyor. Hem Bişar Atlı hem de cezasızlıkla ödüllendirilen tüm bu faillerin hesabını sormak için burada olmaya devam edeceğiz” dedi.