Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atanması Van’da kitlesel bir şekilde protesto edildi.

436768274 762872239376934 1818266682243030144 N

Van'da Emek ve Demokrasi Platformu, KESK binasının önünde bir araya geldi. Toplanan kitle çevik kuvvet ekibi tarafından ablukaya alındı.

Polisin ablukasına rağmen kitle sık sık “Kayyumlar gidecek halk gelecek", "Gasp, zulüm işkence işte AKP", “Kayyumlar hukuksuz, AKP haksız", "Kürt halkı uyuma iradene sahip çık" sloganlarının yanı sıra alkış ve zılgıtlarla tepki gösterildi. Açıklama yapıldığı sırada meşaleler yakıldı. 

Hakkari Halkının iradesinin gasp edilmesi, antidemokratik bir şekilde kayyum atanmasına için toplandıklarını belirten Platform sözcüsü Van Eğitim Sen Şube Başkanı Murat Atabay, Van Valisi kendine yakın her partiye alan açan ancak yine protesto hakkımızı karşın eylem etkinlik yasağı vermiştir. Van Valililiğin bu antidemokratik kararını protesto ediyoruz. “ dedi.

Atabay, “Kayyıma geçit yok! Hakkari Belediyesine kayyım atanması halk iradesine darbedir!

31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde halk sadece Belediye Eş Başkanları seçmemiş aynı zamanda kayyum atanan yerlerde yüksek oy oranlarıyla kayyum politikalarını kabul etmediğini de göstermiştir.

Buna rağmen AKP+MHP iktidar bloğu bir kez daha kayyum politikalarını devreye sokarak Hakkâri’de halkın iradesini gasp etmiştir.

Biliyoruz ki, bu girişim ülkede demokrasiden, barıştan, emekten yana olan herkese verilmiş bir gözdağıdır.

441958554 985099973108146 4216881423045931820 N

Binlerce insanın oylarını alarak % 48.92 ile seçilen DEM Partili Hakkâri Belediye Eş Başkanının, atanmış bir İçişleri Bakanı tarafından görevden alınarak yerlerine, “partili cumhurbaşkanlığı sisteminin partili valilerini” kayyum atamak kırıntıları kalan demokrasiyi tümden rafa kaldırmaktır.

İçişleri Bakanı’nın açıklaması selefi olduğu İçişleri Bakanının “Mahkeme kararını bekleyemezdik” söyleminin tekrarı ve asgari demokrasi ilkelerinin ayaklar altına alındığının itirafıdır. Açıklama ortada hukuki bir sürecin değil siyasi bir darbenin olduğunu göstermektedir.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı birkaç gün önce “en çok darbeye maruz kalan bir iktidarız” derken sürçü lisan etmiş olsa gerek! Çünkü demokrasiye ve temel hukuk ilkelerine en çok darbe gerçekleştiren, üçüncü kayyum dönemi ile halk iradesini en çok gasp eden iktidar ve parti olarak kendileri tarihe geçmiştir. Kabul edilmelidir ki, Cumhurbaşkanı ve partisinin kararlarının, halkın iradesinden üstün görülmesi sivil darbe zihniyetinin devamıdır.

Seçilenlerin yerine kayyum atamanın olağan hale getirildiği bir rejim inşa edilmek ve bu durum normalleştirilmek istenmektedir.

Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; halk iradesine vurulan bu darbeden derhal vazgeçilmelidir. Hukuk dışı yollarla, baskı ve zor yöntemleriyle halkın iradesinin gasp edilmesine son verilmelidir. Seçilmiş Hakkâri Belediye Eş Başkanı serbest bırakılarak derhal görevine iade edilmelidir.  “dedi.

‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Ayıbıdır’

Van Barosu Başkanı Av. Sinan Özaras, “Bizler dün Van halkının iradesine yönelen hukuksuz tutumun karşısında durduğumuz gibi bugün Hakkari halkının iradesine yönelen hukuksuz tutuma karşı burada bulunuyoruz. Bizler buradan şunu belirtiyoruz öncelikle Van valiliği biz sivil toplum kuruluşu, halkın her bir ferdi eğer kulluğun burada çevirdiği bu tabloda açıklamamızı yapıyorsak bu sadece Van Valiliğin değil tüm Türkiye Cumhuriyetindeki her bir idarecinin ayıbı ve hukuksuz tutumunun sonucudur. Bizlerin Anayasa’daki hakkımızı hatırlatmak isterim.  Bizlerin yürüyüş ve ifade hakkımızı kısıtlayamazsınız. Van barosu yıllardır size sesleniyor. Siz dün olduğu gibi bugünde hukuksuzluğu devam ettiriyorsunuz. Bir gün bu hukuksuzluğun hesabını vereceksiniz.”

441956732 1111452153485197 1328018113807889007 N

Fetöcüler gibi hukuksuz kararlara imza atmayın

Dem Parti Van Milletvekili Mahmut Dündür, “Yaklaşık 2 ay önce bir genel seçim yapıldı herkes sandığa düzgün bir şekilde gitti ve oyunu kullandı. Fakat daha seçim bitmeden bunların kirli kayyum, talan zihniyeti devam etmektedir. Kayyum talandır, hırsızlıktır, fakirin cebinden çalmaktır  bu halkın iradesini tanımamaktır. Van halkının iradesine kayyum atamak istediler fakat nedense bir akıl bunlara fısıldadı bu yanlıştan dönüldü. İki ay sonra bakıyoruz tekrar Hakkari’de halkın iradesiyle seçilmiş belediye başkanımıza aynı şekilde düzmece kararlarla hukuksuz verilen kararlarla tekrardan kayyum atanıyor. Buradan sizlere sesleniyoruz bu kararı verenler yanlış yapıyorsunuz. Bu halkın iradesini kıramazsınız bu yanlıştan bir an önce geri dönün Kürt halkı bunu asla kabul etmeyecektir. Bu karar geri alınana kadar bütün alanlarda sokaklarda demokratik toplumsal tepkimizi ortaya koyacağız.

Halkın iradesiyle seçilen insanlara saygı göstereceksiniz. Atanmışlar seçilmişlere haksızlık yapamaz. Bir gün hukuk önünde sizler hesap vereceksiniz. Bundan önceki Fetöcüler gibi sizlerde hukuksuz kararlara imza atmayın. Bunun hesabını ödeyeceksiniz zannetmeyin ki hep böyle devam edecek.

5 GÖZALTI

Açıklama sonrası kitle yürüyüş yapmak istedi. Bu sırada polis ekipleri sert müdahalesiyle karşılaştı. Müdahalede DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi Gülcan Bal, Lorin Aryen, Bahoz Gezer, 14 yaşındaki Ahmet Aslan ve ismi öğrenilemeyen bir yurttaş gözaltına alındı.

İMZACI KURUMLAR

1-           ÖHD VAN ŞUBESİ                                                                                    44- HDP VAN İL ÖRGÜTÜ

2-           VAN HAKKARİ TABİP ODASI                                                                  45- DEM PARTİ VAN İL ÖRGÜTÜ

3-           İHD VAN ŞUBESİ                                                                                      46- DBP VAN İL ÖRGÜTÜ

4-           VAN BAROSU                                                                                           47- EMEP VAN İL ÖRGÜTÜ

5-           KESK VAN ŞUBELER PLATFORMU                                                         48- PSK VAN İL ÖRGÜTÜ

6-           EĞİTİM SEN VAN ŞUBESİ                                                                        49- HAKPAR VAN İL ÖRGÜTÜ

7-           SES VAN ŞUBESİ

8-           TÜM BEL SEN VAN ŞUBESİ

9-           TARIM ORKAM SEN VAN ŞUBESİ

10-         YAPI YOL SEN VAN ŞUBESİ

11-         HABER SEN VAN ŞUBESİ

12-         BES VAN ŞUBESİ

13-         BTS VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

14-         DİVES VAN İL TEMSİLCİLİĞİ         

15-         MEYADER          

16-         STAR KADIN DERNEĞİ    

17-         TJA

18-         GENEL İŞ VAN ŞUBESİ

19-         TUHAY DER

20-         ARSİSA

21-         ARYEN HUNER

22-         ŞANOWAN

23-         TİHV VAN TEMSİLCİLİĞİ

24-         VAN ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI

25-         ÇEVDER

26-         TMMOB VAN İKK

27-         İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI VAN ŞUBESİ

28-         MİMARLAR ODASI VAN ŞUBESİ

29-         ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI VAN ŞUBESİ

30-         MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

Bayram tatilinin 4. gününde acı bilanço: 26 kişi öldü Bayram tatilinin 4. gününde acı bilanço: 26 kişi öldü

31-         MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

32-         ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

33-         ŞEHİR PLANCILARI ODASI VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

34-         HARİTA MÜHENDİSLERİ ODASI VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

35-         GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

36-         İÇ MİMARLAR ODASI VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

37-         KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI VAN İL TEMSİLCİLİĞİ

38-         VAN DİŞ HEKİMLERİ ODASI

39-         SERHAT GÖÇ DER

40-         MEDYA HUKUK DERNEĞİ

41-         DİCLE FIRAT GAZETECİLER DERNEĞİ

42-         DİSK EMEKLİ SEN VAN ŞUBESİ

43-         BASK DER

Editör: İshak Kara