2019 yerel seçimlerinde Van Edremit Belediyesi’ni kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayının Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmesi gerekçe gösterilerek mazbatası AKP’li İsmail Say’a verildi.

31 Mart 2024 seçimleri öncesi, yoksul ailelere alışveriş kartları veren Say, seçimleri kaybetmesi üzerine kartların limitlerini geri çekti.

‘DEMEK Kİ SEÇİM İÇİNMİŞ, İYİ Kİ KAZANMADI’

Birçok kişi bugün markete giderek kartlarla alışveriş yapmak istedi ancak market yöneticileri ailelere, kart limitlerinin belediye tarafından geri çekildiği ve sıfırlandığı bilgisini verdi. Kart sahibi bir kadın durumu şöyle anlattı: “Daha önce belediyeye yardım için başvuru yapmıştık. Aylık kartımıza bin TL para aktarılıyordu ve biz bu para ile alışveriş yapıyorduk. Seçimden önce hesabımıza aktarılan bin TL seçimden sonraki gün geri çekilmiş. Aileler olarak bugün markete gittik ama bize kartlardaki paraların geri çekildiğini söylediler. Demek ki yardımları seçim içinmiş. İyi ki kazanmadı.”

Meteoroloji'den Van dahil 10 kent için sağanak yağış uyarısı Meteoroloji'den Van dahil 10 kent için sağanak yağış uyarısı

‘MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK’

Ailelerin mağdur edilmesine tepki gösteren DEM Parti Belediye Eşbaşkanı Cemil Komi ise, “Mazbatayı alır almaz arkadaşlarımızla birlikte bir değerlendirme yaparak mağdur olan aileleri yerinde tespit edeceğiz. İhtiyaçlarını gidereceğiz. Halkımızı kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Seçim kazanmak için bu ahlaki olmayan yola başvuran AKP’li kayyımın niyeti de böylece ortaya çıkmıştır. İşte AKP’nin yardım anlayışının özeti budur. Halkımız rahat olsun, biz onlarla birlikte tüm sorunlarımızı tespit edip gereken ne varsa yapacağız” dedi.

Editör: İshak Kara